Az uralkodó közölte, lehetőséget ad a pártoknak, hogy magukhoz ragadják a kezdeményezést és új alternatívákról tárgyaljanak. A 35 perces megbeszélést követően López tájékoztatta a sajtót. Mint elmondta, a király nem zárta ki, hogy a későbbiekben mégis egy újabb tárgyalási fordulót kezdeményez, nyitott erre a lehetőségre. Ám a házelnök maga is azt szorgalmazta, hogy jobb lenne, ha az uralkodó egyelőre nem adna új kormányalakítási megbízást, mivel időre van szükség, hogy megnyugodjanak a kedélyek.
Az, hogy VI. Fülöp kiváró álláspontra helyezkedett, azt is jelenti, hogy kormányalakítási megbízás hiányában az ügyvezető miniszterelnök, Mariano Rajoy sem próbálkozhat. A konzervatív Néppárt (PP) vezetőjének legalább két párttal megállapodásra kell jutnia ahhoz, hogy miniszterelnökké válasszák. Mivel a nagykoalíció lehetőségét az eddigi egyeztetések során mindenki kizárta, Rajoy a középjobb Ciudadanos igen szavazataival, a szocialisták tartózkodása mellett lenne csupán képes kisebbségi kormányt alakítani. A PSOE azonban nem teszi meg azt a szívességet, hogy tartózkodásával kormányra segítse a konzervatív politikust.
A március 2-i, első beiktatási szavazást követően viszont elkezdett „ketyegni az óra”. Ha két hónapon belül, május 2-ig nem sikerül kormányképes többséget összehozni egyik pártnak sem, akkor új választásokat írnak ki. A madridi El País napilap szerint a PSOE főtitkára, Pedro Sánchez éppen azért vállalta magára, hogy kellő többség hiányában is megméretteti magát a parlamentben, mivel csak ezzel lehetett beindítani az új voksoláshoz vezető mechanizmust. Igaz, csekély annak az esélye, hogy az esetleges előrehozott választásokon lényegesen változnának az erőviszonyok a tavaly decemberi voksolás eredményéhez képest.