Munkácsy Mihály;Gologota;

A festményt továbbra is letakarva tartja tulajdonosa FORRÁS: WIKIPÉDIA

- Védett marad a Golgota

Lezárult februárban a Munkácsy Mihály Golgota című festményének védetté nyilvánításával összefüggésben indult másodfokú hatósági eljárás. 

Mint ismert, a műalkotás tavaly november 20-án hivatalosan is felkerült a védett művészeti alkotások listájára, ám Pákh Imre műgyűjtő, a kép tulajdonosa megfellebbezte a döntést, így az ügyben a Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központnak kellett határoznia február 21-ig. A festménnyel kapcsolatban - amely jelenleg a debreceni Déri Múzeumban van, letakarva - régóta folyik a vita a tulajdonos és a Magyar Nemzeti Bank között, utóbbi ugyanis 6 millió dollárért venné meg a képet, miközben Pákhnak 10 millió dolláros vételi ajánlata van egy külföldi vevőtől, az MNB azonban nem adna többet. Pákh szerint a jegybank erőnek erejével Magyarországon akarja tartani a festményt, ezért akarják védetté nyilvánítani. A Forster Központ lapunk megkeresésére közölte: helybenhagyták az elsőfokú határozatot, a festmény védettségét fenntartották. Ez azt jelenti, hogy a műalkotást csak külön engedéllyel lehet az országból kivinni. Pákh Imre korábban jogellenesnek nevezte az eljárást, és jelezte, ha a Forster a védettséget fenntartja, ügyvédeivel tovább keresik a lehetőségeket. A festményről pedig addig nem szándékozik eltávolítani a leplet, amíg a kormány meg nem veszi vagy ki nem kerül a védett alkotások köréből.

Az év egyik különleges filmélményének ígérkezik az Évszakok című francia alkotás, amely természetes élővilágunk pusztulására figyelmeztet varázslatos és sokszor megdöbbentő képsorokkal. A filmet, amelyet április elején mutatnak be a magyarországi mozik, Jacques Perrin és Jacques Cluzaud készítette. Perrin színészi munkássága jól ismert a magyar nézők előtt is, a Z avagy egy politikai gyilkosság anatómiájától a Cinema Paradisóig. Másfél évtizeddel ezelőtt azonban rendezni is kezdett. Éppen erről, a két alkotó egymásra találásáról kérdezte őket először a Népszava budapesti látogatásuk alkalmával.