MMA;toronyzene;

- Hurrá! Kutatják a toronyzenét

A címben nem véletlenül került egymás mellé a kutatás és a toronyzene. A Magyar Művészeti Akadémia tervében szerepel egy, a toronyzenével foglalkozó tudományos dolgozat. Windhager Ákos társaságot alapított a Magyarországon eltűnőben lévő toronyzene megmentésére. Alighanem ő készíti majd el a tudományos munkát is. 

Mint a hírt közreadó Origó magyarázatából kiderül: „A toronyzene olyan kompozíció, ami arra készül, hogy a toronyból fújják(?) le városi zenészek az idő jelzésére, vagy kitüntetett alkalmakkor fanfárjeleket, korálokat adjanak elő, főleg harsonán, vagy trombitán.” Még jó, hogy ezt a definíciót elolvashattam, mert így legalább tudom, hogy Krakkóban, már kétszer is, toronyzenét hallottam, amikor a Főtér templomtornyából megszólalt egy kürt az idő jelzésére. Igaz, ennek semmi köze nem volt zenészekhez, hanem annak a hős trombitás emlékének köszönhető, aki innen jelezte a tatárok érkezését a lakosságnak, ami közben aztán nyíllal lelőtték. Ezért marad váratlanul abba ez a trombitajel, mert hogy itt szakította meg a trombitás halála. Más toronyzenét eddig – sajnos – nem hallottam, bár a soproni toronyról is rebesgetnek koncertekről. Sebaj, a most készülő tanulmányból mindent megtudok majd, amire egyáltalán kíváncsi lehetek. Már azt is tudom, hogy hol fog készülni ez a dolgozat. Az MMA ugyanis megvett két frekventált ingatlant és a hozzá tartozó épületet természetesen. Az egyik Budán a Hild villa, ahová a Horn kormány idején közép-európai televíziós centrumot szerveztek, a renoválását is elkezdték, és most itt dolgoznak majd a kutatók. A másik épület, ahová én több mint harminc évig járogattam, az egykori MUOSZ székház az Andrássy úton. Itt lesznek az Akadémia irodái. Fő, hogy elkölthessék azt a 6,63 milliárd forintot, amit idén kaptak az államtól.

A digitális egészségügy fejlődésének köszönhetően lehetővé válik, hogy valóban mi magunk rendelkezzünk saját egészségügyi adataink felett. Mindezt úgy, hogy bárhonnan, bármikor elérjük azokat, akár több nyelven is. Ráadásul ezt egy ingyenes magyar applikáció és webes felület teszi lehetővé - a világ bármely országában, 12 nyelven.