Európai Bizottság;menekültek;Törökország;segélyprogram;

Fotó: Sean Gallup/Getty Images

- Tanulhassanak a menekültgyerekek

Az Európai Bizottság (EB) pénteken bejelentette a Törökországnak nyújtandó hárommilliárd eurós segélyalap keretében megvalósuló első projekteket: 55 millió eurót a Szíriából elmenekült gyerekek iskolai oktatására, 40 millió eurót pedig élelmiszerre fordítanak.

Johannes Hahn regionális politikáért felelős uniós biztos elengedhetetlenül fontosnak nevezte, hogy a Törökországban tartózkodó szíriai menekültek gyerekei részt vehessenek az iskolai oktatásban, és ezáltal remélhessék, hogy a jövőben normális életet építhetnek maguknak. "Az oktatás ügye abszolút prioritást jelent mindannyiunk számára" - szögezte le az illetékes. Az 55 millió eurós alap meghirdetésével az Európai Unió a korábbi 200 ezer mellett újabb 110 ezer gyerek számára teszi lehetővé az iskolába járást Törökországban - mondta el Hahn. Hozzátette, ez a támogatás jól kiegészíti a török hatóságok "dicséretes" erőfeszítéseit.

Hrisztosz Sztilianidisz, az EB humanitárius segítségnyújtásért és válságkezelésért felelős tagja az újonnan bejelentett élelmiszersegély kapcsán hangsúlyozta, az nagyban hozzá fog járulni 735 ezer szíriai menekült ellátásához.   A brüsszeli testület tájékoztatása szerint az élelmiszersegélyt az ENSZ Világélelmezési Programja (WFP) fogja eljuttatni a rászorulóknak a Török Vörös Félholddal együttműködésben.  Az Európai Unió már a szíriai polgárháború kitörése óta komoly pénzügyi segítséget nyújt Törökországnak a menekültáradat kezeléséhez, a néhány hónappal ezelőtt bejelentett hárommilliárd eurós segélyalap azonban még ehhez képest is jelentősen megnöveli az uniós támogatások mértékét.

Fotó: Dan Kitwood/Getty Images

Fotó: Dan Kitwood/Getty Images

 

Ankara tavaly november végén ígéretet tett rá, hogy erőfeszítéseket tesz az Európába irányuló menekültáradat megfékezésére, cserében pedig az unió egyebek mellett vállalta, hogy hárommilliárd euróval támogatja a szíriai menekültek törökországi ellátását, felgyorsítja a vízumliberalizációs tárgyalásokat és az EU-tagjelölt Törökország integrációját.

 Az utóbbi időben több uniós vezető is azt hangoztatta, hogy fel kellene gyorsítani az EU és Törökország közötti megállapodás teljes körű végrehajtását. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának legfrissebb adatai szerint február 1. és 28. között 53 150 menekült, vagyis naponta nagyjából 1900 ember érkezett az égei-tengeri görög szigetekre.

"Athén nyakunkra küldte a menekülteket"
Mindeközben Orbán Viktor magyar miniszterelnöknek a fentiekről körülbelül ennyi a mondanivalója: ( péntek reggeli interjú, Kossuth rádió) érthetetlen, hogy Görögország miért tűrte, hogy Törökország felől milliószám lépjenek át a területére ellenőrzés nélkül. Eszközök lettek volna, de ezeket Görögország nem használta ki, pedig onnan jönnek be azok, akik később bajt okoznak. Az is érthetetlen, hogy a szigetekre érkezőket a görögök miért szállították tovább a szárazföldre. "Kérdés, hogy ki volt a protektor? Ki az, aki dacára annak, hogy Athén nyakunkra küldte a menekülteket, folyamatosan védelmükbe vették a görögöket?" - tette fel a kérdést Orbán, majd úgy összegzett: Görögország megsértette a schengeni megállapodást, mégis "valakik" - például a németek, de "vannak a függöny mögött mások is" - állandóan megvédték.

 

Fotó: Dan Kitwood/Getty Images

Fotó: Dan Kitwood/Getty Images



Tőkés László szerint a neki adományozott román állami kitüntetés visszavonásával Klaus Iohannis államfő és a visszavonást javasoló becsületbíróság megkérdőjelezte Románia jogát, hogy felléphet a határon túli románok védelmében.