programok;március;Európa Pont;nemek közti egyenlőség;

Forrás: Európa Pont/Facebook

- Európa Pont - Márciusban fókuszban a nemek közti egyenlőség

A márciusi kiemelt téma - az Európa Pont közleménye szerint - fontos üzenet: diszkriminációnak semmilyen formában nincs helye az Európai Unióban, ideértve az állampolgárság, nem, faji vagy etnikai származás, vallás, meggyőződés, fogyatékosság, kor vagy szexuális irányultság, nemzeti kisebbséghez tartozás vagy akár anyagi helyzet alapján történő megkülönböztetést. A nők és férfiak közötti egyenlőség létfontosságú ahhoz, hogy Európában a hosszútávon fenntartható gazdasági növekedés és foglalkoztatás megteremtésében előttünk álló közös kihívásokra megfelelő választ adhassunk. Bár az egyenlőtlenségek nem szűntek meg teljes mértékben, az EU jelentős előrelépést tett a területen az utóbbi évtizedekben.

A hónap első rendezvénye március 7-én 18 órakor kezdődő Egy csésze Európa program, amelynek vendége az Európai Tanács soros elnöke, Hollandia, díszvendége pedig Gajus Scheltema, a Holland Királyság magyarországi nagykövete lesz. A beszélgetés témái között szerepel a menekültválság, de szóba kerül majd a jól ismert kerékpármánia, a marihuánás kávézók, a szélmalmok, valamint Rembrandt és a Gouda sajt is. Az esemény ingyenes, de regisztrációhoz kötött, amelyet az [email protected] címen lehet megtenni.

Március 8-án 19 órakor kerül sor a Lumière Filmklub márciusi programjára, amelyre vendégként Balanyi Bibiánát, a Mensa International elnökét hívták meg. A filmvetítés előtt sokakat érintő, a nők és a siker témakörét körbejáró kérdésekre keressük a választ: hogyan tud ma egy nő Magyarországon érvényesülni; mi kell a sikerhez; miért alacsony még mindig a nők száma vezető pozíciókban és milyen kihívásokat kell leküzdeniük a nőknek, ha előre szeretnének jutni. A beszélgetés után a Csajkor (Bande de filles) című francia filmet vetítik. Az alkotás az Európai Parlament Lux-díja három döntősének egyike volt 2014-ben.

Március 11-én 19 órakor kerül sor Jordán Tamás és Sebő Ferenc Szólt az ember című estjére. Az előadók több mint 15 éve járják az országot a József Attila verseiből összeállított irodalmi programmal. Az előadás tulajdonképpen beszélgetés a hallgatóság, egy színész és egy zenész között – még akkor is párbeszéd, ha a közönség (feltételezhetően) nem mond semmit. József Attila gondolatait tolmácsolják prózában és dalban az előadók, azonban némileg szokatlan hangvétellel: itt nem harsány „szavalásra” kerül sor; a többnyire halk, bensőséges tónus jóval személyesebbé teszi az előadásmódot.

A programok ingyenesek!

Mindent, amit az Európa Pontról tudni kell, itt talál. 

A szervezet - csatlakozva a Civil Közoktatási Platformhoz -  5 pontban fogalmazta meg követeléseit a felsőoktatással kapcsolatosan.