Országgyűlés;törvénymódosítás;járásbíróságok;

Bárándy Gergely - MTI Fotók: Koszticsák Szilárd

- Ismét ötpárti egyeztetés nélkül nyomna át egy "kétharmadost" a Fidesz

Nem volt ötpárti egyeztetés a Fidesz által beterjesztett kétharmados támogatást igénylő javaslatról, amelyről azt sem lehet tudni, miért nem került eddig a parlament elé - ezt Bárándy Gergely, az MSZP szakpolitikusa nehezményezte ma az Országgyűlésben. A javaslat szerint törvénykezési helyek jöhetnek létre a járásbíróságokon a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról, valamint a bírák jogállásáról és javadalmazásáról szóló törvények módosításával. 

Az Országgyűlésben lefolytatott vitában a kormánypártok - lepődjünk meg - támogatták az előterjesztést. 

A szinte napra pontosan két évvel ezelőtt, még Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter által benyújtott törvényjavaslatról az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára azt mondta, a törvénykezési helyek a járásbíróságok illetékességén belül új - egyfajta kihelyezett - szervezeti egységként jöhetnek létre. Völner Pál közölte, a törvénykezési helynek nem jelölnek ki külön illetékességi területet, azt, hogy mely ügyekben jár el, az ügyelosztási rendben kell meghatározni. Jelezte: a törvénykezési helyek létrehozását a bíróságok elnevezéséről szóló törvényben kell meghatározni. Indoklásként azt mondta: az állampolgároknak és a gazdasági élet szereplőinek az a jó, ha vitás ügyeiket hozzájuk minél közelebb bírálják el. Azokra az aggályokra, miszerint a helyi viszonyok negatívan fogják befolyásolni a bírákat, az államtitkár jelezte: az igazságszolgáltatás nem áll meg járásbírósági szinten, a törvénykezési hely bevezetésével nem csorbul a jogorvoslati rendszer.

Bárándy Gergely, az MSZP szakpolitikusa a vitában kijelentette: előfeltételekhez kötik minden, a kormány által benyújtott, az igazságszolgáltatást érintő javaslat tárgyalását. Az egyik feltételként azt jelölte meg, változtassák meg azt, hogy az OBH elnöke objektív kritériumok és indoklás nélkül pályázatokat érvénytelenné nyilváníthat. A szocialista politikus azt mondta, a gyakorlat bebizonyította, hogy az OBH elnöke él, visszaél ezzel a lehetőséggel. Bárándy szerint nehéz komolyan venni a bírósági szervezetrendszerre vonatkozó sarkalatos törvényeket, amíg törvényhozási aktusokkal írnak felül jogerős bírósági ítéleteket, például a jegybank alapítványainak ügyében.

Schiffer András

Schiffer András

Az LMP szintén nem nyújt támogatást a bíróságokat érintő kétharmados törvények megváltoztatásához mindaddig, amíg a Fidesz-KDNP törvénymódosítással nyúl bele jogerős bírósági ítéletek végrehajtásába - közölte az előző nap történéseire utalva felszólalásában az LMP társelnök-frakcióvezetője. ( Schiffer tegnap konkrétan börtönnel fenyegette meg a közpénz rablóit a Parlamentben. ) A politikus szerint a kormányoldal eljárása a társadalom és az üzleti élet bizalmát is megrendíti az igazságszolgáltatásban. Mint leszögezte: Azzal sem ért egyet, hogy az igazságügyi tárca a javaslat benyújtása után kezdeményezett ötpárti egyeztetést. Az előterjesztésről szólva kiemelte: hogy az a járásbíróságok megszüntetését vonja maga után, és hiányolta az Országos Bírósági Hivatal hatástanulmányát is. Legalább az igazságügyi tárca tartsa be a jogalkotási törvényt - tette hozzá. Schiffer szerinte miután nem készült hatástanulmány, nem tudható, hogy a változtatások mit jelentenek a gyakorlatban, egyebek mellett az ügyben, hogy jogsegélyszolgálat működik-e a törvénykezési helyeken, illetve kitől bérlik az ehhez szükséges épületeket.



Érdekképviseletük (ReSzaSz)  közleménye szerint elkötelezett partnerei akarnak lenni a kormánynak egy olyan egészségügyi átalakításban, amelynek eredményeként egy élhető, fenntartható egészségügyben méltóságban lehet gyógyulni és gyógyítani, és nem a magyaroknak lesz a legnagyobb esélyük daganatos megbetegedésekben meghalni Európában, vagy nem lesz háromszor akkora esélyük arra, hogy érrendszeri betegségeink miatt a lábuk amputálása mellett döntsenek.