Jobbik-Konzervatívok;Simicska;Orbán;

Simicska Lajos - Népszava fotó/Molnár Ádám

- Simicska feltenné vagyona nagy részét Orbán megbuktatására

Mondom, le is írhatja, Orbán egy g*ci -  a nyomdafesték tűrőképességét illetően revelatív kifejezést Simicska Lajos mondta a valamivel több mint egy éve kezdődött háborúban, ami a volt barátok, a nagyvállalkozó és Orbán Viktor miniszterelnök között tört ki. A csata sok izgalmas feladatot adott a politikai elemzőknek, újságíróknak, akik többnyire a különböző - gyakran pitiáner ( pl. a Mahir Cityposter oszlopainak eltávolítása) - epizódokban a kormányfőt látták győztesnek: miután ő van hatalomban, nagyon nagy erőkkel bír. 

Simicska Lajos azonban rendre felvette a kesztyűt, pedig az alapos gyanú szerint a volt barát által mozgatott hatalom komoly mélyütéseket is bevitt: mint emlékezetes tavaly márciusban a NAV adóvégrehajtást jegyeztetett be a Közgép Zrt. leányvállalatára, a Közgép-Ingatlanfejlesztő Kft.-re, majd Lázár és Seszták miniszter leállíttata az M4-es autópálya építési munkálatait, amelynek a Közgép is a kivitelezői között volt. Hivatalosan az Európai Bizottság által felvetett kartellgyanúra hivatkoztak, de hamar kiderült, az EB a tenderezést nem kérdőjelezte meg.vagyonának jó részét hajlandó lenne a kormányváltásra áldozni.

Mindettől függetlenül nem kong az ürességtől az egykori fideszes pártpénztárnok kasszája, a most a Népszabadságnak nyilatkozó Simicska azt mondta: hatalmas pénzeket áldozna a kormányváltásra. Az interjúból az is kiderül, hogy napi szinten nyomon követi a politikai folyamatokat, rajta tartja a szemét az ellenzéken, de a Fidesz belső mozgásait is elemzi. Leszögezte azt is: nem akar visszavonulni a közélettől, nem hajlandó „nyugdíjas milliárdosként" élni.

A lap tudomása szerint  a közélet iránti fokozott érdeklődése vezetett a kapcsolatfelvételhez a Jobbikkal. A VS.hu írta meg, hogy Vona Gábor és Simicska november 27-én találkozott egy rendezvényen, amelyet a vállalkozó lapja, a Magyar Nemzet szervezett az A38-on. Vona a portál érdeklődésére elmondta, a rendezvény házigazdája odakísérte hozzá Simicskát, majd röviden beszélgettek. A Népszabadság ezzel kapcsolatban megfogalmazott érdeklődésére a milliárdos azt mondta, hogy bár a Jobbik elnökének bizonyos képességei a fiatal Orbán Viktorra emlékeztetik  (nosztalgia?), úgy látja: a párt még nem kormányképes

Környezete szerint Simicska Orbán Viktorral szemben táplált haragja az elmúlt időszakban csak nőtt, ezért kész lesz segíteni a kormányfő leváltását, ha erre bármilyen esély mutatkozik. A források szerint gyakran beszél arról, hogy az elmúlt évtizedekben felhalmozott vagyonának jó részét hajlandó lenne erre fordítani.  

Simicska Lajos
Az 1960-ban született Simicska Lajos 1979-ben érettségizett a székesfehérvári Teleki Blanka Gimnáziumban, ahol megismerkedett Orbán Viktorral, aki ugyanide járt, de két évfolyammal alatta. 1983-ban, másodéves egyetemistaként lett a Bibó Szakkollégium tagja, akkor már Orbánékkal együtt. Nem volt Fidesz-alapító, és hivatalos pozíciót sem vállalt a pártban, de már ekkor gazdasági tanácsadóként szerepelt. 1993-ban lett a Fidesz gazdasági igazgatója, erre az időszakra esett az első nagy botrány: az MDF-Fidesz székházeladási ügye. 1994 októberében a Népszabadságnak arról beszélt: biztosítani kell "a párt finanszírozását úgy, hogy a Fidesz ne függjön külső erőforrásoktól". Ekkor mondta azt is, hogy "a politikához ugyanaz a három dolog szükséges, mint a háborúhoz". 1994-ben jutott hozzá a Mahirhoz, amely azóta is egyik meghatározó cége. A Fidesz kormányra kerülése után, 1998-ban az APEH elnöke lett, 1999. augusztus 30-án mondott le. Ezután már semmilyen tisztséget nem vállalt, média- és építőipari vállalatbirodalmait ekkor kezdte kiépíteni, ám a Fidesz 2002-10 közötti ellenzéki évei hozták meg számára a gazdasági sikert. A második Orbán-kormány alatt mindent vitt, 2014-ben azonban már felszínre került ellentéte Orbánnal.

Mint már többször megírtuk, az oktatás jelenlegi állapota ellen fellépő pedagógusok is tüntetésre készülnek március 15-én. Nem állíthatjuk, hogy emiatt is hallani több engedékenynek tűnő, önkritikus hangot a kormányoldalról, de ami biztos: ma az oktatásért felelős államtitkár rukkolt elő azzal a megállapítással, hogy az oktatásban nem megfelelő a jelenlegi túlcentralizáltság, mert a döntések túl távol kerültek az iskoláktól. ( Mint emlékezetes, az azóta szólássá nemesült "túltoltuk a biciklit"  Balog Zoltán bonmot-ja volt az oktatással kapcsolatban megfogalmazott önostorozások sorában.)