London;

- Közelkép - London új koncertterme

Még egy esztendő, és a Berlini Filharmonikusok legendás vezető karmestere, Sir Simon Rattle hazatér Londonba. Az ottani ugyancsak legendás zenekarnak, a főváros filharmonikusainak lesz a gazdája, és ezt a muzsika brit megszállottjai máris nemzeti ünnepként köszöntik. Régi álmuk valósul meg, mondhatni természetellenesnek tartották, hogy a Maestro a germánok dicsőségét gazdagítja. Ám máris árnyékok is vetülnek erre a megtérésre. Híre jár, hogy a visszaútnak föltételei is vannak, nem is csekélyek. Sir Simon ragaszkodott ahhoz, hogy a kivételes alkalomra a brit fővárosban új koncertterem épüljön, nem is akármilyen. A befogadó képessége közelítse meg a kétezer helyet, aminek gazdasági nehézségek idején az eddigi számítások szerint úgy 3,5 millió euró az építési költsége. A legnagyobb gond mégsem ez.

Londonnak már van három klasszikus hangversenyterme, a Royal Albert Hall, a Royal Festival Hall és a Barbican. Mindhárom a tervezett új óriás közelében, a fővárosi múzeum és a Szent Pál székesegyház szomszédságában. Több, mint egy év még, hogy Sir Simon Rattle, aki 2002 óta, tehát úgy megszakítás nélkül másfél évtizede a berlinieké, de a zenészek aggódnak, mi lesz a hagyományos otthonokkal? Az egyetlen szólista, aki lelkesedik, Yuri Bashmet, a hegedűművész szupersztár, harsogván, éppen ideje az új csarnoknak, mert a többi háromnak „pocsék az akusztikája”. A tervek szerint az ünnepélyes megnyitó még elég messze van, hét esztendő múlva, 2023-ra várják, de már toborozzák Sir Simon jövendő csapatának a tagjait is. Nagy gond az is, milyen sors vár a zenekar eddigi irányítójára, az orosz származású, ugyancsak remek, világhírű karmesterre, Valéry Gyergyievre. Bizonyára könnyen lel majd új otthonra, mégis sokan sajnálják távozását, hiszen alig valószínű, hogy utóda mellett elvállalja a „másodhegedűsi szerepkört”.

Európában először az észt parlament törvényjavaslata szabályozná az Uberhez hasonló digitális platformok működését. A tervezetet a miniszterelnök és a köztársasági elnök is támogatja. A parlament sajtóközleménye szerint:,,Nem engedhetjük meg, hogy a túlszabályozás álljon az innovációból fakadó előnyök útjába. Az észt parlamentnek az a feladata, hogy alkalmazkodjon ahhoz, amit az emberek szeretnének, és lebontsa az akadályokat, amelyek a közösségi gazdaság növekedésének útjában állnak. Ugyanez lenne a cél Európa más országaiban is”.