Köszönjük Salgótarjánnak - mondta Tóbiás József MSZP-elnök, amikor fél 9-kor visszavonhatatlanná vált: a szocialisták jelöltje győzedelmeskedett a salgótarjáni időközi polgármester-választáson a Dóra Ottó halála miatt megüresedett polgármesteri posztért vívott harcban. A város 2014 októberében megválasztott szocialista polgármestere tavaly novemberben halt meg, a helyére megválasztott Fekete Zsolttal folytatódhat az építkezés, amit Dóra elkezdett, "az új polgármester méltó örököse lesz". A pártelnök-frakcióvezető arról is beszélt, a legfontosabb közvélemény-kutatás mindig a választás, ez az időközi győzelem pedig világos kritika, világos értékítélet a kormányzás, a kormányzati félelemkeltés felett, amelyet a választópolgárok hoztak meg.
Önmagában a városvezető személye egyébként leginkább az önkormányzati működés szempontjából lehet fontos Salgótarjánban, hiszen a polgármester párthovatartozásától függetlenül a közgyűlést nem választják újjá, ott mindenképpen megmarad a szocialista többség. A Dóra Ottó polgármester halálával 14 tagúra fogyatkozott közgyűlésben nyolc képviselője van a baloldalnak, öt a Fidesz–KDNP-nek és egy a Jobbiknak, egyértelmű tehát, hogy a város működése és irányítása szempontjából egy baloldali polgármesternek lehet könnyebb dolga.
Gőgös Zoltán, az MSZP elnökhelyettese a Népszavának ezután elmondta: hatalmas és fontos győzelmet aratott az MSZP a megyeszékhelyen. "Az emberek a jelek szerint megelégelték, amit a Fidesz művel" - fogalmazott Gőgös, aki a helyszínen tartózkodva arról is beszámolt: szerinte az eredmény valóságos tarolást jelent. Este negyed kilenckor ugyanis üdvrivalgásban tört ki az MSZP kampányközpontja a megyeszékhelyen, miután Fekete Zsoltnak gratulált a fideszes ellenfele is. Addigra ugyanis már biztossá vált: a baloldal jelöltje lényegesen, a szavazókörök több mint felében fölényesen vezet fideszes ellenfele előtt.
Ismert: négy jelölt; Fekete (MSZP, Demokratikus Koalíció, Tarjáni Városlakó Egyesület), Hulitka István (Jobbik Magyarországért Mozgalom), Simon Tibor (Fidesz-KDNP) és Thürmer Gyula (Magyar Munkáspárt) szállt ringbe, s noha a kampány mind aláírták az a választási etikai kódexet, amely elvileg arról rendelkezett, hogy nem lesz sárdobálás: a kormányoldal nem válogatott az eszközökben. Simon a szombati kampányzáróján ételt osztott és minden megígért: hangsúlyozta, hogy programja a város rövid, közép és hosszú távú érdekeit szolgálja. A kormánypárti jelölt plakátján az volt a szlogen, hogy ő az egyetlen megoldás, és a Fidesz is erre "játszott". Főként, miután a kormánypárti jelöltnek kampányolt a városban Varga Mihálytól Németh Szilárdig több vezető fideszes politikus is. A kormánypárt Kövér László személyében vetette be a nagyágyút, aki fölhívta a helyiek figyelmét, hogy "nem hibázhatnak", s válasszanak olyan jelöltet, aki "képes megtalálni a partneri viszonyt a kormányzattal". Szóval előre közölte: a választók jól teszik, ha a Fidesz jelöltjére voksolnak, ami az ellenzék szerint nyílt fenyegetés, Dömsödi Gábor pásztói független polgármester egy hosszú nyílt levélben ki is kérte a választópolgárok nevében.
Salgótarjánban a választásra jogosultak csaknem fele elment szavazni fél hatig az időközi polgármester-választáson, a részvételi arány így biztosan magasabb volt, mint a 2014 októberében tartott önkormányzati választáson. Akkor csak a választók 37,56 százaléka ment el szavazni.
Az MSZP elnök-frakcióvezetője már szombaton figyelmeztetett: Salgótarjánt nem lehet megvásárolni, a város békét akar és építkezni. Tóbiás József, aki maga is aktívan kivette a részét a választási kampányból, a nógrádi megyeszékhely főterén egy nappal a voksolás előtt azt mondta, bár a kormány magára hagyja a várost, de az elindult az építkezés útján, és a szocialisták ezt az építkezést kívánják támogatni. A város egyébként is hagyományosan baloldali. A 2014-es önkormányzati választásokon az MSZP-s Dóra Ottó 42,88 százalékot (5376 szavazat) kapott, míg fideszes ellenfele, Székyné Sztrémi Melinda 42,48 százalékot (5326 szavazat). Mindössze ötven szavazat volt a különbség. 2010-ben Székyné 51-44 százalékra győzte le a szocialista vetélytársát. 2006-ban Székyné 40-39-re nyert az MSZP ellen, igaz, akkor indult a választáson és 12 százalékot kapott a volt szocialista városvezető, Puszta Béla.
A kormánypárti fenyegetőzés is "logikus" volt ugyanakkor. A Fidesznek ugyanis fontos lett volna megmutatni, hogy meg tud nyerni egy városi polgármester-választást, mert ebben a ciklusban eddig minden fontos időközit elveszített. Újpestet és Veszprémet elvitte a baloldal, Tapolcát pedig a Jobbik. Bár most nem parlamenti mandátumért folyik a küzdelem, a Fidesznek fontos lenne felmutatni, hogy a közvélemény-kutatási adatok, melyet stabil fölényét mutatják, hitelesek is.