Hetvenöt százalékos feldolgozottságnál Fekete 5385, Simon 4175 voksot tudhat magáénak. Thürmerből végül nem lett trójai faló, 199 szavazatnál tart, Hulitkának pedig 660 van - írja a nol.hu.
Amikor Fekete megtudta az eredményt, első mondata ez volt: Szeretlek, Salgótarján! Mint mondta, a győzelmet a csapatával együtt érte el, hogy új szemlélet, új városépítkezés kezdődhessen. Kijelentette: akárcsak Dóra Ottó, ő is mindenki polgármestere akar lenni, azoké is, akik nem szavaztak, vagy nem őrá voksoltak.
Varju László, a DK alelnöke közölte, Salgótarján bebizonyította, hogy nem csak egyetlen megoldás létezik. Ezzel arra utalt, hogy a választáson vesztes kormánypárti jelölt szlogenje az volt: Az egyetlen megoldás.
Tóbiás József MSZP-elnök köszönetet mondott Dóra Ottónak, aki elindította a változást, és Salgótarjánnak, hogy volt bátorsága nemet mondani a gyűlöletkeltésnek és fenyegetésnek - fogalmazott a politikus a sajtótájékoztatóján. Hozzátette: a valódi Magyarország egyértelmű választ adott Orbán Viktor vasárnapi beszédére.
Korábban írtuk: Salgótarján 31 ezer választásra jogosult lakója 40 szavazókörben adhatta le voksait reggel hat és este hét óra között. A felfokozott, heves és a végére bedurvult kampány meghozta az eredményét, vasárnap este fél 6-ig a lakosok 45,97 százaléka adta le voksát Salgótarjánban - derül ki a valasztas.hu által közzétett napközbeni részvételi adatokból.
Reggel 9 óráig a szavazásra jogosultak 7,25%-a szavazott, ami magasabb arány, mint a 2014-es általános helyhatósági választáson az azonos időpontban volt. A 11 órás jelentés szerint 19,52%-os volt a részvételi arány, ami szintén több, mint másfél évvel ezelőtt volt, akkor ugyanis 17,74 százalék volt az állás.
Fekete Zsolt, az MSZP, a Demokratikus Koalíció és a Tarjáni Városlakó Egyesület polgármesterjelöltje leadja szavazatát felesége, Számel Edina és fia, Bálint társaságában. MTI Fotó: Komka Péter
A 13 órai adatok szerint már a szavazásra jogosultak 29,41 százaléka meglátogatta a szavazófülkéket, szemben a 2014-es adatokkal amikor valamivel kevesebben 24,58 százalék vett részt a szavazáson. Valamivel 15 óra után a legfrissebb adatok szerint az emberek 37,62 százaléka voksolt már. 2014-ben ugyan ekkor a részvételi arány, 29,94 százalék volt.
A 17:30-as adatok szerint 45,97 százalék a részvételi arány, míg 2014-ben 17 óra 30 perckor 37,6 százalékos volt. A Nemzeti Választási Iroda, urnazárást követően nyilvánosságra hozott adatai szerint, a 30910 választópolgár közül 14209-en leadták voksukat.
Durvult a kampány
Ahogy lapunk is beszámolt róla, a jelöltek és az őket képviselő pártok mindent beleadtak a kampányba, a Fidesz például félrevezető szórólapokat osztott a városban Fekete Zsolt, MSZP-s jelölt aláírásával, amiben arra kéri a címzettet, hogy a csődbe ment város adósságának rájutó részét, újszülöttől az aggastyánig fizesse be. A levélben valaki a jelölt nevében csődről, depresszióról ír, és azt kérdezi: "Menjünk tovább együtt? Akkor fizesse ki az árát". A szórólaphoz sárga csekket is csatoltak, amelyen 57 105 forintot kérnek a város lakóitól. Fekete Zsolt korábban úgy reagált a Népszavának a szórólapokra, hogy durvul a kampány, de bízik a győzelemben.
Feljelentést tettek
Salgótarján MSZP-s alpolgármestere a Helyi Választási Bizottsághoz fordult és a bíróságon is feljelentést tett a "csekkes" fideszes szórólap miatt. A szocialista politikus szerint vélhetően ellenfelei azt mérték, hogy kicsit jobban áll a fideszes Simon Tibornál, ezért rágalmazzák már nem először a kampányban.
Simon Tibor. MTI Fotó: Komka Péter
Ők az ellenfelek
Az időközi választáson, amelyet az MSZP-s Dóra Ottó halála miatt tartanak, a baloldal által támogatott alpolgármester és a fideszes Simon mellett, a jobbikos Hulitka István, a munkáspárti Thürmer Gyula. A szocialisták állítják, a Munkáspárt elnökének az a szerepe, hogy szavazatokat vigyen el Feketétől. A baloldali jelölt ennek ellenére bízik a győzelemben. A képviselő-testületben az MSZP és szövetségesei többségben vannak, így ha esetleg a Fidesz jelöltje fut be, neki kisebbségben kellene a várost irányítania.
Háború vagy béke
Tóbiás József, az MSZP elnöke salgótarjáni sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, hogy bár a kormány magára hagyja a várost, de az elindult az építkezés útján, és a szocialisták ezt az építkezést kívánják támogatni. Salgótarján vasárnap választ; a Dóra Ottó volt polgármester által másfél évvel ezelőtt megkezdett békés építkezés, vagy az ellenfeleink által folytatott háború, gyűlöletkampány között választ - hangsúlyozta.
Semmit nem tud elvenni a kormány, ami a városé, a kilencmilliárd forintos európai uniós támogatásról a város fog dönteni - mondta az MSZP elnöke. Tóbiás József szerint a baloldal jelöltje, Fekete Zsolt a garancia arra, hogy nem "fideszes módra" zajlik majd a fejlesztés, hogy a "haveroknak, rokonoknak" fejlesztési forrásokat adjanak. A pénzt a kultúrára, az oktatásra és a munkahelyteremtésre fordítják - hangsúlyozta.
Ételosztással kampányolt a Fidesz
Szombaton a Fidesz salgótarjáni polgármester-jelöltje, Simon Zsolt ételosztást rendezett a szegényeknek. Az Európai Baloldal úgy fogalmazott: azoknak a szegényeknek, akik létezését kormányuk letagadja, hiszen még a létminimum számítását is eltörölték. Szerintük a Fidesz csak akkor jótékonykodik, ha abból választási szavazatot akar kicsikarni.
Simon Tibor (Fidesz-KDNP) kampányzáró rendezvényén ételt osztott a szegényeknek. MTI Fotó: Komka Péter
Borzalmas az ételosztás képmutatása akkor, amikor a Fidesz szerint nincsenek is éhezők; nincsenek éhes gyermekek; nem fagynak halálra százával az emberek telente; valamint 47.000 forintból meg lehet élni. Nem kívánjuk Salgótarján népének azt a feketelevest, amelyet a Fidesz majd az esetleges győzelme után nyomna le a torkukon - írták a közleményében.