Fidesz;Salgótarján;Dóra Ottó;Fekete Zsolt;

- Durvul a kampány Salgótarjánban

Félrevezető szórólapot kaptak csütörtökre virradóra a salgótarjániak. Ebben Fekete Zsolt, a baloldal közös polgármester-jelöltje arra kéri a címzettet, hogy a csődbe ment város adósságának rájutó részét, újszülöttől az aggastyánig fizesse be. A levélben valaki a jelölt nevében csődről, depresszióról ír, és azt kérdezi: "Menjünk tovább együtt? Akkor fizesse ki az árát". A szórólaphoz sárga csekket is csatoltak, amelyen 57 105 forintot kérnek a város lakóitól. Durvul a kampány - reagált a történtekre lapunknak Fekete Zsolt.

Salgótarján MSZP-s alpolgármestere, aki a holnapi időközi polgármester-választáson a baloldal jelöltjeként indul a Helyi Választási Bizottsághoz fordult és a bíróságon is feljelentést tett a "csekkes" fideszes szórólap miatt. A szocialista politikus szerint vélhetően ellenfelei azt mérték, hogy kicsit jobban áll a fideszes Simon Tibornál, ezért rágalmazzák már nem először a kampányban.

Kormánypárti potentátok adják egymásnak a kilincset a nógrádi megyeszékhelyen, hogy elhitessék, ha a város lakói holnap a baloldal jelöltjére szavaznak, kilátástalan lesz a jövőjük. Kövér László múlt héten azzal fenyegette a várost, ha "gyermekeik, unokáik számára élhető jövőt szeretnének, nem szabad hibát elkövetniük" a február 28-ai voksoláson. A házelnök csütörtökön, a kommunizmus áldozatainak emléknapja alkalmából Salgótarjánban arról beszélt, a XX. századi kommunista hagyomány a XXI. században sem vész el, csak átalakul, a proletár internacionalizmusból globális internacionalizmus lesz, de a nemzetellenesség változatlan marad; a marxista materializmusból, a mindent uraló anyagelvűségből mindent uraló pénzelvűség lesz, de az emberellenesség változatlan marad. Fekete erre úgy reagált, Kövér a várost bélyegezte meg, ami negatív hatást vált ki. A Fidesz-KDNP jelöltje egyébként csak vezető politikusokkal együtt tart fórumokat, az alpolgármester viszont kisebb közösségekben beszélget az emberekkel. Abban bízik, hogy a helyiek emlékeznek arra, 2014-ig nyolc éven át fideszes vezetői voltak a városnak és bár Orbán Viktor kormányfő ebben az időszakban négysávos főutat, új ipari parkot és 2014-re teljes foglalkoztatást ígért a városnak, ebből szinte semmi nem teljesült. Most ennek a nyolc évnek a hibáit akarják a fideszesek az új baloldali városvezetésen számon kérni.

Az időközi választáson, amelyet az MSZP-s Dóra Ottó halála miatt tartanak, a baloldal által támogatott alpolgármester és a fideszes Simon mellett, a jobbikos Hulitka István, a munkáspárti Thürmer Gyula. A szocialisták állítják, a Munkáspárt elnökének az a szerepe, hogy szavazatokat vigyen el Feketétől. A baloldali jelölt ennek ellenére bízik a győzelemben. A képviselő-testületben az MSZP és szövetségesei többségben vannak, így ha esetleg a Fidesz jelöltje fut be, neki kisebbségben kellene a várost irányítania.

Holnap egyébként három településen, Salgótarjánban, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Emődön és a Zala megyei Kisrécsén tartanak időközi polgármester-választást.

Attól, hogy Magyarország tagja az Európai Uniónak, még nem mondtunk le a szuverenitásunkról és az alaptörvény feletti szabad rendelkezési jogról. Az Alkotmánybíróság korábban már egyébként is rögzítette, hogy az uniós jog autonóm jogrendszert képező belső jog, ezért a tervezett referendum kérdése nem ütközik nemzetközi jogba. Trócsányi László igazságügyi miniszter így védte az Orbán Viktor által szerdán bejelentett kvótaellenes referendumot, az EU-t viszont "lopakodó hatáskörelvonással" vádolta. Eközben a népszavazás ügyében rendezett ötpárti egyeztetésre a kormánypártokon kívül csak a Jobbik ment el.