A Fidesz-KDNP ötpárti egyeztetést szeretne összehívni a kormány által szerdán kezdeményezett országos kvótaellenes referendumról, a javaslatról Kósa Lajos frakcióvezető ma délelőttre sajtótájékoztatót hirdetett - kaptuk a csütörtök este.
Miután Orbán Viktor szerdán - nyilván saját érdekében - az európai politika részének nevezte a népszavazást, és az Uniót arra figyelmeztette, nem hozhat az emberek feje fölött az életüket súlyosan megváltoztató döntéseket, csütörtökön az igazságügyi miniszter is azzal érvelt, a nép meghallgatása a demokráciához tartozik. Trócsányi László az M1 műsorában arról beszélt, a migrációs kérdéskör annyira jelentős, hogy arról meg kell kérdezni az ország lakosságát. A kérdés nem alkotmányellenes, mert a magyarok arra nem hatalmazták fel az EU-t, hogy kötelezően telepíthessen be embereket az országba. Nincs is olyan nemzetközi szerződés, amellyel ütközne. A Kossuth Rádió 180 perc című műsorában pedig azt közölte, a referendum bátor kezdeményezés. Úgy fogalmazott: az Európai Unió jelenleg a demokratikus deficittől "recseg-ropog" és ha ezt a deficitet csökkenteni akarják, akkor az ilyen lépésekre szükség van.
Megírtuk, Kósa Lajos tavaly ősszel, amikor a Jobbik akart népszavazást a kvótáról még elutasította a tervet. Azzal érvelt, az ügy nemzetközi szerződésben foglalt jogokat érint, amelyekről az alaptörvény szerint nem lehet referendumot kezdeményezni. Kötelező betelepítés egyébként sem létezik az unióban. Az EU jogszabályai az áttelepítésről szólnak, ami azt jelenti, hogy a menekültügyi eljárást az adott országban, annak törvényei alapján kell lefolytatni. A tavaly szeptemberben megszigorított magyar jogszabályok olyanok, hogy a szóba jöhető 1300 menedékkérő közül vélhetően senki sem kapná meg Magyarországon a menekültstátust. A referendum eredménye pedig a többi tagállamra nem lenne kötelező.
Fotó: Szalmás Péter, Népszava
Rend volt a Nemzeti Választási Irodában kedd délelőtt - vélekedett Pálffy Ilona az ATV-ben. A hatóság vezetője szerint ő maga semmilyen mértékben nem felelős a botrányos eseményekért: az, hogy ők kigyúrtak, kopaszok, fehérek vagy nem fehérek, az nem tartozik arra, hogy minden állampolgárnak lehetősége van népszavazást kezdeményezni. Szerinte a kopaszok nem akadályozták Nyakó Istvánt kérdésének leadásában, bár kétségtelen, "előtte álltak". Így pedig Erdősi Lászlóné kísérője blokkolhatta le előbb az asszony vasárnapi boltzárról szóló beadványát. Az MSZP Pálffy helyett inkább Trócsányi Lászlót, "a verőemberek kormányának igazságügyi miniszterét" vonná felelősségre. Juhász Péter sem osztja az NVI-elnök véleményét. Az Együtt alelnöke a Facebookon közölte: ismeretlen tettes ellen feljelentést tett a népszavazás és európai polgári kezdeményezés rendje elleni bűncselekmény megalapozott gyanúja miatt. Orbán Viktor fél a vasárnapi boltbezárásról tartandó népszavazástól, és nincs más eszköze annak megakadályozására, csak az erőszak - írta. Az MSZP-s Molnár Zsolt szerint a kopaszok nem csak egy állampolgárt akadályoztak meg, politikai jogainak gyakorlásában, hanem a magyar demokrácia ellen intéztek támadást. Az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának szocialista elnöke közölte, írásbeli kérdést intézett Pintér Sándor belügyminiszterhez, hogy hajlandóak-e fellépni e jelenséggel szemben.
Bár arról, hogy a kérdésben kiírható-e az országos népszavazás, még nem döntött Nemzeti Választási Bizottság, és azt sem tudni, hogyan reagál a kezdeményezésre a Kúria, illetve ha kell, az Alkotmánybíróság, a jelek szerint a kormány már a miniszterelnök szerdai bejelentése előtt elkezdett tréningezni a referendum kampányára. A Népszabadság úgy értesült, csaknem hárommilliárd forintot készül elkölteni a kormány a közeljövőben "lakossági tájékoztató kampányra". A reklám cunamira szánt pénz elköltésében akár Rogán Antal szomszédja, Csetényi Csaba cége is részt vehet, mert a Miniszterelnöki Kabinetiroda felügyelete alá tartozó Nemzeti Kommunikációs Hivatal tavalyi 25 milliárd forintos közbeszerzésén három konzorcium nyert, így az állami kampányokért ez a három cég versenyez egymást közt. Közülük az egyik, a Network 360 Kft. A közelmúltban több kampányt indított a kabinet, de egyik sem tett ki akkora tételt, mint a most tervezett kommunikációs hadjárat. A bevándorlásellenes kampányra tavaly 300 millió forintot fordítottak, újabb 380 milliót a folytatására. A magyar reformok eredményeit hirdető reklám 600 millióba került. Szinte az összes állami pénzt a Network 360 Kft. költhette el.