Ukrajna;Ellenzéki Blokk;Petro Porosenko;Jacenyuk-kormány;

- Szélsőjobb fenyegetés Kijevben

Nemcsak a Jacenyuk-kormány omlott össze Ukrajnában, hovatovább a teljes államvezetés alól kifut a talaj. A demokratikus intézményekbe vetett lakossági bizalom vészesen megcsappant, a politikai elit európainak mondott arcai sorra veszítik el támogatottságukat, s ezzel egyidőben látványosan emelkedik a radikális, populista politikusok népszerűsége, a szélsőjobboldali formációk és a kelet-ukrajnai fronton edzett szélsőjobbos félkatonai szervezetek pedig egyre merészebben állnak elő követeléseikkel.

Egy friss felmérés szerint nemcsak a miniszterelnök népszerűsége nullázódott le, hanem Petro Porosenko államfő támogatottsága is felére csökkent. Egyetlen nemzetközi szinten is ismert politikus tudta növelni népszerűségét az Ukrajnát eluraló káoszban –Julija Timosenko. A populista, nacionalista beütésektől sem mentes „gázhercegnő”, aki nemzeti hősből ötszázalékos pártvezető lett, s eltűnni látszott az ukrán politikai élvonalból, az utóbbi idők politikai intrikáiból megerősödve került ki. Olyannyira, hogy a felmérés szerint támogatottsága a Porosenkóét közelíti: az államfő 17,2, Timosenko 15,9 százalékon áll. Őket Andrij Szadovij lembergi polgármester, a populista, nacionalista Szamopovics párt elnöke és Oleg Ljasko radikális pártvezér követi egyaránt 11,8 százalékkal.

A Janukovics-rezsim idején kormányzó Régiók Pártja utódszervezetének, az Ellenzéki Blokknak a vezetője, Jurij Bojko 10,7 százalékot kapna, a Jobb Szektor volt vezetője, Dmitro Jaros 3,6 százalékot. Arszenyij Jacenyuk 1,9, a Majdan egykori arca, a boxlegenda Vitalij Klicsko kijevi főpolgármester csupán 1 százalékos támogatottságot tudhat maga mögött. A szélsőjobb most már nyíltan fenyegetőzik. Tegnap a Jobb Szektor szóvivője katonai hatalomátvételt emlegetett. Nem a reguláris hadsereg által levezényelt katonai puccsról beszélt, hanem arról, hogy a frontról visszatérő katonák, az önkéntesek, a Jobb Szektor és az Azov csapatai csinálnak rendet a káoszban, „szétlövik a belügyminisztériumot, a parlamentet, a politikusokat, az elnököt”, közölte Facebook oldalán Artem Szkoropadszkij szóvivő.

Eközben a kárpátaljai szélsőséges csoportosulás, a Karpatszka Szics nem hajlandó elfogadni, hogy a kormányzat megállapodást kötött Moszkvával arról, hogy felújítják a kamionok tranzitját egymás területein, az Azov önkéntes egység katonái pedig lerohanták az oroszpártinak tartott kijevi Inter TV-csatornát és megpróbálták lefoglalni az épületet.

Megváltozhat a Nyugat-Európába tartó migránsok útvonala, így akár Ukrajna, Oroszország és Grúzia felől érkező bevándorlókra is számítani lehet - mondta a Magyar Honvédség (MH) vezérkari főnöke csütörtökön Debrecenben.