Tíz nappal az előző járvány megfékezése után, ismét felbukkant egy hasmenést okozó vírus az Uzsoki Utcai Kórház Neurológiai Osztályán – adta hírül a Medicalonline. Múlt hét vasárnap összesen nyolc betegnél és négy dolgozónál jelentkeztek a tünetek, de tegnapra ez a szám huszonhatra emelkedett. Laboratóriumi vizsgálatok igazolták, a megbetegedésekért a calici-vírus a felelős, amely gyakran okoz gyors lefolyású tünetegyüttest. Varga József az intézmény orvosigazgatója ezért az érintett osztályt hétfőn bezáratta, az Országos Tisztifőorvosi Hivataltól pedig a neurológiai és stroke kapacitások átvételét kérte.
Lapunk megpróbálta megtudni, hogy ezen kívül a kórház tett-e valamilyen intézkedést a vírus megállítására. Viziné Molnár Anna ápolási igazgató érdeklődésünkre elmondta: a zárt közösségekben könnyen terjedő megbetegedés elsősorban a higiénés szabályok szigorú betartásával előzhetőek meg. - A neurológiai osztály lezárása mellett az intézmény szigorított és folyamatos fertőtlenítőszeres takarítást végez. Ezt két állandó munkatárs végzi, akik soron kívüli oktatásban is részesültek. Emellett elrendelték a tünetekkel rendelkezők szűrővizsgálatát, szigorították a betegáthelyezést, valamint az osztályon kívüli vizsgálatokat is. Minden kórterembe alkoholos kézfertőtlenítőt helyeztek ki, a dolgozók számára pedig zsebben hordozható fertőtlenítőszert biztosítottak - mondta.
"Értelmezhetetlen a Facebook csoport illetve a Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezetének követelése, hiszen az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések adatai nyilvánosak, arról mind a szakma, mind a szélesebb közvélemény számára rendszeres időközönként tájékoztatást adunk" - reagált az orvosok nyílt levélre az ÁNTSZ. Szerintük a levélírók összemossák az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések jelentési rendszerét a minimumfeltételek teljesítésével, holott a szélesebb közvélemény számára is ismert, hogy a minimumrendelet átalakításának folyamata már megkezdődött. Hozzátették: az „1001 orvos hálapénz nélkül” csoport által közzétett nyílt levél ezért csak arra alkalmas, hogy a magyar egészségügybe vetett bizalmat megrendítse, a közpénből finanszírozott egészségügyi ellátás hitelét aláássa.
A kérdésre, hogy várhatóan mikorra tudják a vírust teljes egészében megfékezni, Viziné azt a választ adta: csak a tünetek megszűnését követő 72 órában lehetünk biztosak abban. hogy a kórt megfékezték. Hozzátette: erre rövidesen sor kerülhet, mivel tegnap már csak egyetlen megbetegedést regisztráltak. Az Uzsokiban így viszonylag hamar úrrá lehetnek a helyzeten, az ország több kórházában viszont már nem ennyire kedvező a helyzet. Számos helyen nem működik a sterilizáló, a WC-t nem lehet lehúzni, az esetleges fertőzött betegeket nincs lehetőség elkülöníteni - hívta fel a figyelmet az "1001 orvos hálapénz nélkül" nevű Facebookon működő, zömében orvosokból álló csoport egy nyílt levélben.
Ahogyan írják, gyakran az ápoltaknak nem jut tiszta pelenka, egyáltalán nincs fertőtlenítőszer, a vezetők pedig visszamondják a takarítást, mert nincs rá forrás. Ennek köszönhetően szerintük manapság a kórházi járványokban évente jóval többen vesztik életüket, mint közlekedési balesetben. A kialakult helyzetért a kormányt és az állami ellenőrző szerveket okolják, akik előtt a védekezési minimumfeltételek hiánya és a kórokozók terjedésének mértéke is ismert, ennek ellenére nem észlelni részükről hathatós intézkedéseket. Ennek köszönhetően a kórházakban dolgozók ezrei vállalnak felelősséget minden nap döntéseik tucatjáért egy olyan rendszerben, ami nem működik.
A csoport nyílt levelében felhívást intéz a kormányhoz, arra kérik tagjait, hogy a kabinet adjon rendkívüli segítséget a kórházi osztályok bakteriális fertőzésének megállításához, osztályokra lebontva készüljön nyilvános értékelés a WHO szempontjai szerint. Mindezek alapján a döntéshozók alkossanak azonnali higiénés cselekvési tervet.