járvány;calici vírus;Uzsoki Utcai Kórház;Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ);„1001 orvos hálapénz nélkül”;Viziné Molnár Anna;

Minden huszadik beteg érintett az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzésekben – képünk illusztráció FOTÓ: MOLNÁR ÁDÁM

- Fertőzésveszély a magyar kórházakban

Hétfőtől egyáltalán nem fogad betegeket az Uzsoki Utcai Kórház neurológiai osztálya, mert tíz nap elteltével újra hasmenésjárvánnyal küzdenek. A calici-vírus megállítására számos biztonsági intézkedést is elrendeltek, úgy tűnik sikerrel. Az ország több kórházában már nem ennyire lehetnének sikeresek, sok helyen hiányoznak ugyanis az ehhez szükséges alapvető feltételek. Az „1001 orvos hálapénz nélkül” csoport már szót is emelt az ügyben, igaz az ÁNTSZ értetlenül áll problémájuk előtt. Mindeközben kiderült, a magyar betegek az egyszemélyes kórtermekből komoly hiányt szenvednek, az intézményekben pedig igencsak kevés alkoholos kézfertőtlenítő fogy.

Tíz nappal az előző járvány megfékezése után, ismét felbukkant egy hasmenést okozó vírus az Uzsoki Utcai Kórház Neurológiai Osztályán – adta hírül a Medicalonline. Múlt hét vasárnap összesen nyolc betegnél és négy dolgozónál jelentkeztek a tünetek, de tegnapra ez a szám huszonhatra emelkedett. Laboratóriumi vizsgálatok igazolták, a megbetegedésekért a calici-vírus a felelős, amely gyakran okoz gyors lefolyású tünetegyüttest. Varga József az intézmény orvosigazgatója ezért az érintett osztályt hétfőn bezáratta, az Országos Tisztifőorvosi Hivataltól pedig a neurológiai és stroke kapacitások átvételét kérte.

Lapunk megpróbálta megtudni, hogy ezen kívül a kórház tett-e valamilyen intézkedést a vírus megállítására. Viziné Molnár Anna ápolási igazgató érdeklődésünkre elmondta: a zárt közösségekben könnyen terjedő megbetegedés elsősorban a higiénés szabályok szigorú betartásával előzhetőek meg. - A neurológiai osztály lezárása mellett az intézmény szigorított és folyamatos fertőtlenítőszeres takarítást végez. Ezt két állandó munkatárs végzi, akik soron kívüli oktatásban is részesültek. Emellett elrendelték a tünetekkel rendelkezők szűrővizsgálatát, szigorították a betegáthelyezést, valamint az osztályon kívüli vizsgálatokat is. Minden kórterembe alkoholos kézfertőtlenítőt helyeztek ki, a dolgozók számára pedig zsebben hordozható fertőtlenítőszert biztosítottak - mondta.

Ezeregy orvos meséje?

"Értelmezhetetlen a Facebook csoport illetve a Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezetének követelése, hiszen az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések adatai nyilvánosak, arról mind a szakma, mind a szélesebb közvélemény számára rendszeres időközönként tájékoztatást adunk" - reagált az orvosok nyílt levélre az ÁNTSZ. Szerintük a levélírók összemossák az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések jelentési rendszerét a minimumfeltételek teljesítésével, holott a szélesebb közvélemény számára is ismert, hogy a minimumrendelet átalakításának folyamata már megkezdődött. Hozzátették: az „1001 orvos hálapénz nélkül” csoport által közzétett nyílt levél ezért csak arra alkalmas, hogy a magyar egészségügybe vetett bizalmat megrendítse, a közpénből finanszírozott egészségügyi ellátás hitelét aláássa.


A kérdésre, hogy várhatóan mikorra tudják a vírust teljes egészében megfékezni, Viziné azt a választ adta: csak a tünetek megszűnését követő 72 órában lehetünk biztosak abban. hogy a kórt megfékezték. Hozzátette: erre rövidesen sor kerülhet, mivel tegnap már csak egyetlen megbetegedést regisztráltak. Az Uzsokiban így viszonylag hamar úrrá lehetnek a helyzeten, az ország több kórházában viszont már nem ennyire kedvező a helyzet. Számos helyen nem működik a sterilizáló, a WC-t nem lehet lehúzni, az esetleges fertőzött betegeket nincs lehetőség elkülöníteni - hívta fel a figyelmet az "1001 orvos hálapénz nélkül" nevű Facebookon működő, zömében orvosokból álló csoport egy nyílt levélben.

Ahogyan írják, gyakran az ápoltaknak nem jut tiszta pelenka, egyáltalán nincs fertőtlenítőszer, a vezetők pedig visszamondják a takarítást, mert nincs rá forrás. Ennek köszönhetően szerintük manapság a kórházi járványokban évente jóval többen vesztik életüket, mint közlekedési balesetben. A kialakult helyzetért a kormányt és az állami ellenőrző szerveket okolják, akik előtt a védekezési minimumfeltételek hiánya és a kórokozók terjedésének mértéke is ismert, ennek ellenére nem észlelni részükről hathatós intézkedéseket. Ennek köszönhetően a kórházakban dolgozók ezrei vállalnak felelősséget minden nap döntéseik tucatjáért egy olyan rendszerben, ami nem működik.

A csoport nyílt levelében felhívást intéz a kormányhoz, arra kérik tagjait, hogy a kabinet adjon rendkívüli segítséget a kórházi osztályok bakteriális fertőzésének megállításához, osztályokra lebontva készüljön nyilvános értékelés a WHO szempontjai szerint. Mindezek alapján a döntéshozók alkossanak azonnali higiénés cselekvési tervet.

Zsúfoltság és baktériumok jellemzik a kórházakat?
Az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések átlagosan minden huszadik kórházi beteget érintenek - adta hírül az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ. A nosocomiális (kórházi tartózkodás alatt történt) járványok kialakulásában szerintük a nem megfelelő antibiotikum-használat mellett a rossz kézhigiénének és takarításnak, a lepusztult kórházi infrastruktúrának, valamint a humánerőforrás hiányosságainak is jelentős szerepe van. Az intézmények túlterheltsége és zsúfoltsága miatt sok helyen nem tudják elkülöníteni a fertőző betegeket. A központ adatai szerint hazánkban az egyágyas kórtermek átlagos eloszlása (az összes kórházi ágyhoz viszonyítva) 1,7 százalék. Ezzel hazánk a legutolsó helyen kullog az Európai Unió országai közül, míg az arány Franciaországban a legjobb (51,6 százalék). Az európai átlag pedig 11,1 százalék.Hazánk egészségügyi rendszere az alkoholos kézfertőtlenítő szerek felhasználásban sem áll jól. Itthon mindössze 6 litert használnak el 1000 betegnapon, míg a szomszédos Ausztriában ez 20-30 litert, Norvégiában vagy Svédországban a 40 litert is meghaladja. Mint kiderült az intézmények sok esetben anyagi okokra hivatkozva nem biztosítják a szükséges mennyiségű kézmosószert, holott ezek rendszeres használata  csökken a kórházi fertőzések kialakulásának esélyét.



A K&H Gyógyvarázs jóvoltából 24 kórház gyermekosztálya nyert összesen 100 asztali számítógépet. A pályázaton a mesedoktorok programban résztvevő gyermekegészségügyi intézmények indulhattak, megindokolva, hogyan segítenék a gépek a gyermekosztály működését, a szakemberek munkáját.