Berlusconi;lehallgatás;NSA;

Fotó: Europress/Getty Images/Giorgio Cosulich

- Újabb lendületet kapott a lehallgatási botrány

Bekérette az olasz külügy az amerikai nagykövetet. Róma magyarázatot vár arra a sajtóinformációra miszerint az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) 2011-ben lehallgatta Silvio Berlusconi akkori miniszterelnök telefonhívásait.

Az amerikai lehallgatási botrány újra lendületet kapott. Kedden a WikiLeaks kiszivárogtató portál több dokumentumot adott közzé arról, hogy az NSA az jóval szorosabb megfigyelés alatt tartotta Angela Merkel német kancellárt, mint ahogy azt eddig sejteni lehetett.

A portál közleménye alapján a Merkellől szóló  anyagok között vannak úgynevezett Top-Secret/Comint-Gamma minősítésű dokumentumok, amelyek a legmagasabb titkosítású iratoknak számítanak.

A két lehallgatás összefügg, hiszen a Merkellel kapcsolatos anyagok közül az egyik arról szól, hogy    2011 októberében – az európai államadósság-válság egyik legsúlyosabb szakaszában – Angela Merkel Nicolas Sarkozy akkori francia államfővel együtt megpróbálta rávenni Silvio Berlusconi akkori olasz miniszterelnököt, hogy erélyes intézkedésekkel mutassa meg, hogy komolyan veszi az “adósságproblémát”.

A kedden kiszivárogtatott anyagban több olasz vonatkozású szerepel. Az egyik összefoglaló szerint Silvio Berlusconi 2010-ben Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő kérésére megígérte, hogy latba veti befolyását Washingtonnál a megszállt területeken folytatott izraeli telepépítések miatt feszültté vált izraeli-amerikai viszony javításáért.

Első alkalommal rendezték meg a közel-keleti Női Világfórumot. A Dubajban tartott kétnapos, kedden este zárult rendezvényen a nők politikai és gazdasági szerepének erősítése volt a téma.