MTI Fotó: Koszticsák Szilárd
Tüntetésen tiltakoztak néhány százan kedd este az NVI épülete előtt, miután az MSZP-t kopasz férfiak akadályozták meg abban, hogy a vasárnapi zárva tartásról szóló népszavazási kezdeményezést átadják a választási irodának. A tömegben a baloldali ellenzék több szereplője megjelent, az MSZP és az Együtt logói is feltűntek, beszédet pedig Tóbiás József, Kunhalmi Ágnes és Gőgös Zoltán mondott.
Szerinte nem az ellenzék és nem is aA szocialista pártelnök-frakcióvezető feltette a kérdést: kinek az érdekében történt mindez. vasárnapi boltzárat ellenzők érdekében, a történtek ugyanis kizárólag az emberek véleménynyilvánításának ellehetetlenítésére szolgáltak. Orbán Viktor miniszterelnököt felszólította, hogy tisztázza a kormány kapcsolatát a magánhadseregekkel. Tóbiás reggel még jogállamban ébredt, de mostanra minden megváltozott, szerinte a Fidesz leírta a jövőjét.
Egy magánszemély, Erdösi Lászlóné - az atv.hu szerint a rezsicsökkentés egyik kampányarca - adta be az első népszavazási kérdést a vasárnapi zárva tartásról. Az asszony négy másodperccel előzte meg az MSZP-s Nyakó Istvánt. Az idős nő kezdeményezését 15-20 kigyúrt, kopasz férfi segítségével juttatták el az NVI-hez, ő maga ugyanis jóval a szocialista képviselők után érkezett a fővárosi Alkotmány utcai épülethez, ahol hajnal óta strázsált Lukács Zoltán és Nyakó.
Erdösi Lászlóné: "Egyetért-e Ön azzal, hogy a kiskereskedelmi üzletek - a kiskereskedelmi szektorban történő vasárnapi munkavégzés tilalmáról szóló 2014. évi CII. törvény szerint - továbbra is zárva tartsanak vasárnap?"
MSZP: Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés semmisítse meg a kiskereskedelmi szektorban történő vasárnapi munkavégzés tilalmáról szóló törvényt?
A szocialisták reggel hat körül értek az NVI székháza elé, ahol már sorban állt mintegy tíz férfi. Lukács Zoltán, az MSZP frakcióvezető-helyettese elmondta: a "hatalom" küldhetett az NVI elé "kigyúrt, szélsőjobboldali férfiakat". Az MSZP alelnöke ismeretlen tettes ellen feljelentést is készül tenni az incidens kapcsán, hiszen - mint fogalmazott - példátlan a magyar demokrácia történetében, hogy fizikailag gátolják egy népszavazási kezdeményezés átadását. Nyakó István már hajnalban beszámolt lapunknak arról: megfélemlítő szándékkal léptek fel azok a szélsőjobboldali és önkényuralmi jelképeket ruházatukon és testükön viselő férfiak, akik nem engedték, hogy a szocialista politikusok elsőként álljanak az NVI kapujába.
MTI Fotó: Balogh Zoltán
Elképesztőnek találta a helyzetet, de kitartott a tömegben, s miután 8 órakor kinyíltak az NVI kapui, a kopaszok - és az addigra oda érkező Erdösi Lászlóné - társaságában várakozott a Kúria döntésének kihirdetésére. Nyakónak nem volt tudomása arról, hogy kik a verőlegények és milyen megbízásból érkeztek az Alkotmány utcába. Nem sokkal később az Együtt politikusa, Juhász Péter írta ki a Facebookra, hogy egy, "a Fradi belső ügyeit jól ismerő forrás" levele szerint a Fradi Security emberei állták el az ajtót. Ők nem egyszerű Fradi szurkolók, hanem a Fradi hivatalos biztonsági emberei, akik többek szerint 2013. márciusában is védték a Fidesz-székházát az alkotmánymódosítás ellen tiltakozó tüntetőktől. Az értesülést pedig szurkolói honlapok is megerősítették: a Kubatov Gábor FTC-elnökkel - és nem mellesleg választási ügyekben illetékes Fidesz-alelnökkel - nem éppen baráti viszonyt ápoló Fradimob.hu azt írta, több hírportál is Fradi ultráknak tartja az NVI-ben "intézkedő" kopaszokat, de ők nem azok, hanem a Fradi Security emberei, és az ultrák elhatárolódnak tőlük.
A Büntető Törvénykönyv szerint aki az arra jogosultat népszavazási kezdeményezésben akadályozza vagy fenyegetéssel befolyásolni törekszik, bűntettet követ el" - írta a Magyar Helsinki Bizottság a történtekről és a rendőrség tétlenkedéséről.
A közlemény szerint a bűncselekménynek legalább a gyanúja felmerül a történtek miatt, hiszen a „biztonsági” emberek csoportos jelenléte a Nemzeti Választási Iroda előtt egy népszavazási kezdeményezést benyújtani kívánó polgár számára fenyegetően hathat.
Ráadásul nyilatkozata szerint Nyakó István érkezett előbb az irodához, ennek ellenére az idős asszony adhatta be hamarabb a kezdeményezést, mivel – sajtóbeszámolók szerint – a "biztonsági" emberek fizikailag útját állták az MSZP politikusának. Ehhez képest - írja a Helsinki - nincs arról hír, hogy a bűncselekmény gyanúja esetén intézkedni köteles rendőrség beavatkozott vagy bárkit igazoltatott volna.
Később a Ferencvárosi Torna Club igyekezett ezt cáfolni; "az FTC a leghatározottabban kijelenti, hogy az egyesület nem kíván politikai kérdésekben állást foglalni. Természetesen a klub sem most, sem máskor nem kért senkit arra, nem küldött bárkit olyan céllal bárhová, hogy útját állja bárkinek, esetleg bárkit szabad akaratában megakadályozzon. A sajtóban felmerült legfrissebb találgatásokra reagálva az FTC határozottan kijelenti, hogy nem a Fradi Security Kft., nem a klub munkavállalói azok a személyek, akikről ma bizonyos platformok ezt állították".
Ennek ellenére több "referendumőrt" már a nap folyamán sikerült azonosítani, volt, aki nemcsak sporteseményeken, de valóban a Lendvay utcai botránynál, és egy,balhéba fulladt Kocsis Máté fideszes józsefvárosi polgármester (és FTC-alelnök) elleni tüntetésen is feltűnt a hírek szerint. Az erős testfelépítésű férfiak az órákig tartó várakozás alatt nem nyilatkoztak a sajtónak, csak néhány szót ejtettek el arról, hogy ők maguk is népszavazási kérdést kívánnak benyújtani, s ezt "hitelesítendő" mappákat lobogtattak kezükben.
Aztán a Kúria döntött: nem lehet népszavazást tartani Simonné Gercsényi Gabriella vasárnapi boltbezárást érintő kérdéséből. Az elmeszelt kérdés ("Egyetért-e Ön azzal, hogy a kiskereskedelmi üzletek vasárnap zárva tarthassanak?") a Kúria indoklása szerint nem egyértelmű, mert az igen szavazat jelentheti azt, hogy a válaszadó támogatja a vasárnapi zárva tartást, de úgy is lehet értelmezni, hogy a az igennel szavazó azt támogatja, hogy a kiskereskedők a saját elhatározásuk alapján tarthassanak zárva.
Amint a Kúria honlapjára felkerült a döntés és szabaddá vált az út az új kérdés benyújtása előtt, akkor a kopaszokkal és az idősebb asszonnyal lévő férfi kapott egy telefont, és az időbélyegzőhöz rohant. Társai Nyakót - elmondása szerint - feltartották, így csak másodikként tudta lepecsételni saját népszavazási kérdését. Miután a magánszemély lepecsételte a beadványt, társai azon nyomban távoztak az épületből, ő pedig a nővel együtt felment az emeletre leadni a kérdését. A dátumbélyegzőnek azért van jelentősége, mert az NVI az elsőként benyújtott kérdésről dönt, amit hosszú vizsgálódás után valószínűleg újra elmeszelnek majd.
Jelenleg a népszavazási törvény értelmében egy új népszavazási kérdést nem lehet addig vizsgálni, amíg a témában elsőként benyújtott kérdés hitelesítése ügyében nem születik jogerős elutasítás. "A párhuzamossági moratórium" miatt "versenyfutás" van a beadványozók között, hogy ki tudja előbb beadni a kérdését, mivel a jogszabály nem rögzíti, az új kérdés benyújtása pontosan mikortól lehetséges. Nem ezt, hanem csak a kérdések leadásának gyakorlatát változtatná azonban meg a kormányoldal, s az NVI elnöke is csupán ezt kezdeményezi.
"Magyarországon ma kopaszra borotválták a joguralmat, ahogy azt rabokkal már csak tenni szokás. A népszavazás-ellenes, adminisztratív trükközés is gyomorforgató volt, főleg, hogy a ma börtönőrré avanzsált Fidesz népszavazással szerezte a népszerűségét 2008-ban. Ez azonban, hogy fizikailag, törvényt szegve, kopaszokkal akadályoztatják meg egy népszavazási kérdés leadását... Köpni kell. Mától nem csúfolom többet a Balkánt azzal, hogy hozzánk hasonlítom." (Stumpf András publicista, a Mandiner főmunkatársa)
"A Fidesz semmilyen módon nem érintett az NVI épületénél kedden történt eseményekben" - jelentette ki Gulyás Gergely. A Fidesz frakcióvezető-helyettes azt mondta, a népszavazásról szóló törvény valóban nem ideális, de a korábbi szabályozásnál mindenféleképpen jobb, hiszen az a jogállamisággal összeegyeztethetetlen módon lehetővé tette egymással ellentétes tartalmú referendumok egyidejű megtartását. Emlékeztetett, a Fidesznek ellenzékben "elképesztő akadályokat" kellett leküzdenie a "kormányhoz nyilvánvalóan kötődő, hobbi beadványozókkal" szemben a háromigenes népszavazás megtartásához. Az NVI-elnök Pálffy Ilona pedig az MTI-nek elmondta: azt fogja kezdeményezni az igazságügyi miniszternél, hogy lehessen ügyfélkapun keresztül is népszavazási kezdeményezéseket benyújtani.
Nyakó azonban már kedden panaszt tett az NVI-elnöknél arra hivatkozva, hogy akadályozták jóhiszemű állampolgári jogának gyakorlásában. Közölte: szeretnék, ha lehetne Magyarországon népszavazást tartani arról, hogy vasárnap nyitva lehessenek az üzletek.
Megírtuk: az MSZP még hétfőn jelentette be, hogy ismét népszavazási kezdeményezést adnak be az NVI-hoz a vasárnapi zárva tartással kapcsolatban. Erre készülhettek fel a férfiak, akik mind úgy nyilatkoztak, hogy ők is beadvánnyal kívánnak élni. A szocialisták ebben az ügyben tavaly áprilisban, majd júniusban és októberben is adtak már be népszavazási kérdést. Egyik kérdésüket sem hitelesítették. Most újabb hónapokat várhatnak, hogy újra a nép szavát kérhessék.
Az MSZP elnök-frakcióvezetője szerint a Fidesz erőszakosan, "a politikai terrorizmus eszközrendszerét felhasználva" akadályozta meg ismét a népakarat érvényre juttatását a vasárnapi boltbezárással kapcsolatban, amelyhez a NVI is asszisztált. Tóbiás József kijelentette:"nincs már adminisztratív eszköz, jogi csűrcsavarás, már csak a nyers erőszak akadályozhatja meg, hogy egy népszavazás érvényre jusson". Tóbiás egyúttal felvetette a miniszterelnök felelősségét is, mert szerinte a kabinetnek azonnal el kell határolódnia a történtektől, az Országgyűlésnek pedig el kell fogadnia a szocialisták azon javaslatát, amely megreformálná a népszavazás intézményét.
A Fidesz szerint a szocialisták képtelenek egy népszavazási kezdeményezést szabályosan beadni, és nyilvánvaló, hogy csak a balhéban, a botránykeltésben érdekeltek. A kormánypárti frakció közleménye szerint: a szocialisták csak a teljes alkalmatlanságukról tettek tanúbizonyságot. A Fidesz elítéli a történteket és a szocialisták botránykeltését - írták. Hozzátették: a kormánypárt minden, a NVI-nél történt eseménnyel kapcsolatban megfogalmazott vádat visszautasít.
Az LMP szerint Orbán Viktor kormányfő azt mondta, kommunista az, aki az emberek akarata ellenében kormányoz. Ebben az esetben épp ez látszik bebizonyosodni - jegyezte meg Ferenczi István szóvivő, aki rossznak ítélte a jelenlegi szabályozást és szerinte ha lenne politikai akarat a Fideszben, már rég felülvizsgálhatta és könnyíthette volna a szabályokat.
A Párbeszéd Magyarországért (PM) szerint "elfogadhatatlan és botrányos, hogy a XXI. század Európájában kigyúrt verőlegényekkel kelljen dulakodni annak érdekében, hogy érvényesülhessen a részvételi demokrácia. Látszik, hogy a hatalom reszket attól, hogy az emberek elé kell állnia - és már semmilyen eszköztől sem riad vissza annak érdekében, hogy megakadályozza a szabad véleménynyilvánítást, mi a következő lépés - hogy majd a választások alatt is verőlegények szállják meg a szavazóhelyiségeket" - tette fel a kérdést a PM.
Gőgös sikerrel járt
Időközben megérkezett az NVI épületébe az MSZP alelnöke, Gőgös Zoltán is, aki azonban egy másik, a földeladásokkal kapcsolatos népszavazási kezdeményezés miatt tett látogatást az Alkotmány utcában. A Kúria ugyanis kedden úgy döntött, hogy hitelesíti az erről szóló népszavazási kérdést. Ha ugyanúgy visszadobták volna, mint a vasárnapi zárva tartásról szólót, akkor Gőgös ismét be kellett volna, hogy nyújtsa, ám kérdése átment a rendszeren: "Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés alkosson törvényt az állami tulajdonban álló termőföldek értékesítésének a tilalmáról?"