A nyílt levél felhívja a figyelmet, hogy kórházi fertőzések következményeként évente jóval többen vesztik életüket, mint közlekedési balesetben. Noha a csoport szerint "az egész nyugati orvoslás küzd ezzel a kihívással, sikerrel azok az országok járnak, amelyek nem seprik a szőnyeg alá a problémát". A levelet jegyző orvosok szerint a minimumfeltételek hiányáról és a kórokozók terjedésének mértékéről a kormány és az állami ellenőrző szervek évek óta tudnak, ennek ellenére nem tesznek semmit. Vannak kórházak, ahol még a sterilizáló is leállt, a WC-t nem lehet lehúzni, a beteget nem lehet elkülöníteni, nem jut tiszta pelenka, nincs fertőtlenítőszer, a vezetők visszamondják a takarítást, mert nincs rá forrás.
"A magyar orvosok és ápolók ezreinek kell felelősséget vállalnia minden nap döntéseik tucatjáért egy olyan rendszerben, ami nem működik. Orvosaink nem asszisztálhatnak a döntéshozó tétlenségéhez" - írják az orvosok, akik felhívást intéztek a kormányhoz: kérik, hogy a kabinet adjon rendkívüli segítséget a kórházi osztályok bakteriális fertőzésének megállításához, illetve osztályokra lebontva készüljön nyilvános értékelés a WHO szempontjai szerint és ez alapján készüljön azonnali higiénés cselekvési terv. Kérik, hogy a kabinet biztosítsa az ÁNTSZ függetlenségét, valamint hozzák teljes mértékben nyilvánosságra a fertőzéssel kapcsolatos adatokat. Végül: az ÁNTSZ hozza nyilvánosságra, mely egészségügyi intézmények teljesítik az érvényben lévő minimumfeltételeket.
A Demokratikus Koalíció közölte: az orvosok követeléseit határozati javaslat formájában benyújtják az Országgyűlésnek.
Az orvosok nyílt levelére terjedelmes választ adott ki a az ÁNTSZ. Mint írják: a hazánk által működtetett a kórházi fertőzések jelentési rendszere az egyik legátfogóbb az Európai Unióban. Az ÁNTSZ az Országos Epidemiológiai Központ útján a jelentéseket éves bontásban publikálja, az adatok nyilvánosak. Hazánkban a biztonságos betegellátás feltételei adottak. Amennyiben az ÁNTSZ olyan hiányosságot tár fel, amely a betegbiztonságot veszélyezteti, megteszi a szükséges lépéseket. Az „1001 orvos hálapénz nélkül” csoport, illetve a Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezete által közzé tett nyílt levél alkalmas arra, hogy a magyar egészségügybe vetett bizalmat megrendítse - áll az ÁNTSZ válaszában.