Forster Központ;palotatűz;Székely Imola;Andrássy úti ház;ideiglenes védőtető;

Fotó: Vajda József

- Palotatűz: nem épül a tető

Még mindig nagy a bizonytalanság a világörökségi területen 2014-ben szinte félig leégett Andrássy úti házban. A tulajdonosok nem tudtak megegyezni a ház további sorsát illetően, a ház tetőszerkezetének felújítása még bizonytalanabb, mint eddig. Továbbra sem tudni pontosan, ki a felelős a tűzért. Várhatóan a napokban elkészül az újabb tűzvizsgálati jelentés.

Patthelyzet alakult ki a 2014 nyarán leégett köröndi palota ügyében, a társasház közös képviselője a tegnapi közgyűlésen bejelentette felmondását. Székely Imola lapunknak elmondta: a tulajdonosok nem tudtak megegyezni a ház további sorsát illetően, a ház tetőszerkezetének felújítása még bizonytalanabb, mint eddig. "Eltelt másfél év, és még mindig ugyanott tartunk. Ahhoz nem kell közös képviselő, hogy ne csináljunk semmit. A tétlenség lesz ennek a háznak a halála" - mondta. Bár a Forster-központ tavaly februárban ideiglenes védőtetőt húzott az épület fölé - amit 2018-ig el kell bontani -, Székely Imola szerint a falakról most is folyik a víz.

Ahogy arról még tavaly októberben beszámoltunk, a tűzben tönkrement tetőszerkezet és a harmadik emelet helyreállítására több vállalkozótól is kaptak ajánlatokat a tulajdonosok, a munka megkezdéséhez már a szerződéseket is előkészítették, végül ezeket senki nem írta alá. Az épületben egyébként 92 lakás van, ebből hivatalosan 50 lakott. A lakók közül a bonyodalmak miatt azonban már többen megváltak lakásaiktól, Székely Imola szerint legalább 15 lakást adtak el. A volt közös képviselő szerint a lakóközösség nagy része "a régi befektető" visszatérésére vár. A ház 21 lakhatatlan lakása ugyanis a felszámolás alatt álló Andrássy út 83-85 Kft. tulajdonában van, a felszámoló értékesítési pályázatára pedig csak egyetlen érvényes ajánlat érkezett a La Boutique Loft Kft. részéről, amely mögött Székely szerint a felszámolás alatt álló cég tulajdonosi köre áll.

Az egész ügyet tovább nehezíti, hogy továbbra sem tudni pontosan, ki a felelős a tűzért. Bár korábban egy, a tetőn dolgozó munkást gyanúsítottak, a rendőrség még mindig keresi a felelősöket, a másfél éve megkezdett nyomozást május közepéig meghosszabbították. Közben az MKB Biztosító ellen indított per is zajlik az elmaradt kártérítések miatt, amelyben előrelépést jelenthet a bíróság által elrendelt, várhatóan a napokban elkészülő újabb tűzvizsgálati jelentés (a katasztrófavédelem korábbi jelentése nem tartalmaz konkrétumokat, csak valószínűsíti, hogy a tetőn dolgozó munkások valamelyike okozta a tüzet). Székely Imola szerint a ház alsóbb lakásaiba már hamarosan visszaköltözhetnek a lakók, a közműveket helyreállították, a lakhatási tiltás visszavonása a héten megtörténhet.

A Nemzeti Választási Iroda (NVI) elnöke szerint lehetővé kellene tenni, hogy a jövőben az ügyfélkapun keresztül is lehessen népszavazási kezdeményezéseket benyújtani az irodához.