Matolcsy György;jegybank;gazdagok listája;

Népszava fotó

- Gazdagodó Matolcsy, nyereséges jegybank

Rekordmértékű, 95 milliárd forintos nyereséget könyvelhetett el a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2015-ben – olvasható a jegybank honlapján. Az MNB közleménye szerint a teljes összeg az eredménytartalékot fogja növelni, amely most már 150 milliárd forintra rúg.

A jegybank érvelése szerint ebből azért nem fizetnek be egy forintot sem a költségvetésbe, mert az eredménytartalék növelésével évekre biztosítva lenne az MNB majdani veszteségeinek fedezése. Azt intézkedés tehát hosszabb távon azt is biztosítja, hogy a költségvetésnek ne keletkezzen térítési kötelezettsége a MNB-vel szemben.

A jelentős nyereség a mérséklődő kamatkiadásokból és az árfolyamnyereségből adódott össze. A 2013-tól folyamatosan csökkentett irányadó kamat, valamint később devizahitelek forintosításának, és az államadósság önfinanszírozási programjának hatására a jegybank éves kamatkiadása a három évvel korábbi szinthez képest több mint 250 milliárd forinttal csökkent. Az igen komoly árfolyamnyereséget pedig a forintnak a devizatartalék feltöltése óta tartó gyengülése nyomán könyvelhették el.

Mindeközben nemcsak az MNB bevétele, hanem Matolcsy György jövedelme is nőtt a 2014. évihez képest. A jegybanknál tavaly - a nulla százalékos infláció ellenére is - növekedtek a jövedelmek, így az elnöki fizetés is magasabb lett 60 ezer forinttal. A 444. hu információi szerint a Pallas Athéné Domus Animae Alapítvány kuratóriumi elnökeként tavaly 8 820 000 forintot kapott, a Pallas Athéné Domus Mentis Alapítvány kuratórium tagjaként 6,2 milliót. Előbbi éves szinten 600 ezer forinttal, utóbbi 1,85 millió forinttal több, mint a tárgyévet megelőzően. Az alapítványokhoz kapcsolódó bevételeit Matolcsy állítása szerint azért nem tüntette fel vagyonnyilatkozatában, mert jótékony célra fogja felajánlani azokat.

Az idei télen eddig jobbára elmaradtak a fagyos napok, de a jelenlegi időjárás is kedvez a kátyúk képződésének. Ez a magyarázata annak, hogy ismét lukak tömege lepte el a hazai utakat, amellyel a karbantartók csak fokozatosan, hetek, hónapok alatt tudnak megbirkózni. Az esetenként akár több százezer forintos mértéket is elérő kátyúkárokat elvileg az útkezelőknek kell állniuk, a kártérítési igények mintegy felét azonban visszautasítják. A kártérítés esélyét két fő dologgal növelhetjük: a kár megfelelő dokumentálásával, illetve kátyúbiztosítás megkötésével - figyelmeztet a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ).