Hirdetések;Obama;Putyin;

- Putyin Obamával tárgyal

Bár vasárnap véres merényletek rázta meg Szíriát, amelyekben 140-nél is többen vesztették életüket, az amerikai kormány azt reméli, megvalósítható a tűzszünet az országban. Erről már „ideiglenes egyezségre” jutott vasárnap John Kerry amerikai külügyminiszter orosz kollégájával, Szergej Lavrovval, a következő napokban azonban Barack Obama amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök is a fegyvernyugvás lehetőségeiről folytatnak megbeszéléseket.

Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter úgy vélte, most a régió államain lenne  a sor, gyakoroljanak nyomást Damaszkuszra a fegyverszünet véghez vételére, s használják ki az adódó lehetőséget. Az Egyesült Államok, Oroszország, illetve több regionális állam már másfél hete, a müncheni biztonságpolitikai konferencián megegyezésre jutottak a fegyvernyugvásról, amelynk múlt hét péntekjén kellett volna életbe lépnie. Ehelyett azonban még véresebb terrorakciókra került sor országszerte.

Világszerte emelkedett a fegyverexport az elmúlt években. 20111-2015 között 14 százalékkal több fegyvert adtak el a világban, mint a 2006-2010 közötti időszakban – közölte jelentésében a Stockholmi Békekutató Intézet (SIPRI). Az öt legnagyobb exportőr ország tekintetében nincs változás, ezek továbbra is a következőek: az Egyesült Államok, Oroszország, Kína, Franciaország és Németország. Ehhez az öt államhoz az eltelt öt év alatt a világ összes fegyverexportjának 74 százaléka fűződött. Közülük is kiemelkedik az Egyesült Államok, amely egymaga a kivitel 33 százalékáért felelős, ez hat százalékos emelkedés a 2006-2010-es időszakhoz képest. A legjelentősebb importőr államok közé Szaúd-Arábia, az Arab Emírségek, valamint Törökország tartozik.