Ukrajna;Viktor Janukovics;Majdan;Rinat Ahmetov;

- Felemás évforduló Ukrajnában

Az ukrajnai rendszerváltás megvalósításának évfordulóját, a Janukovics-rezsim bukását ünnepelték Ukrajnában a hét végén. Csakhogy a megemlékezés újra forradalmi hangulatú lett.

Két éve, 2014. február 22-én távolította el tisztségéből Viktor Janukovics elnököt az ukrán parlament, miután a megelőző napokban több mint százan vesztették életüket a kijevi Függetlenség téren zajlott Európa-párti demonstráción. A 2013. november 21-én kezdődött tüntetéssorozat február 18. és 20. között erőszakba és vérbe fulladt, miután a rohamrendőrök és mesterlövészek tüzet nyitottak a tiltakozókra. A karhatalmi beavatkozásnak 106 halálos áldozata volt. A Majdan áldozatainak emlékére a Mennyei Század Hőseinek napját ünneplik február 21-én Ukrajnában.

Eredeti tervek szerint a szombati nap folyamán békés felvonulásokra és imára kellett volna hogy sor kerüljön, de inkább forradalmi, mintsem megemlékezés hangulata lett a kijevi hétvégének. Nacionalisták orosz bankfiókokban és az ország leggazdagabb embere, Rinat Ahmetov érdekeltségébe tartozó cég kijevi székházában törtek-zúztak, s a békés tüntetők is azt hangoztatták, hogy nem történt igazi rendszerváltás, a jelenlegi hatalom is korrupt, illetve tehetetlen. Az AFP hírügynökségnek nyilatkozók többsége azt emelte ki, hogy „ez a hatalom sem jobb, mint Janukovicsé volt”.

Az emberek elsősorban azt vetik a Petro Porosenko-Arszenyij Jacenyuk fémjelezte rendszer szemére, hogy csődhelyzetbe került Ukrajna, a lakosság életszínvonala megállíthatatlanul zuhan, miközben a korrupció virágzik. Sokan azt kérik számon, hogy két évvel a történtek után sem lehet tudni, tulajdonképpen kik is lőttek a Majdanon, hogy nem történt felelősségrevonás. Az évfordulót megelőzően Szerhij Horbatyuk, a főügyészség különleges ügyosztályának vezetője elmondta, hogy eddig a Majdan-tüntetéseken történtekkel összefüggésben 119 vádemelés történt 140 személy ellen, de bírósági ítélet mindössze 26 esetben született.

Elemezők hangsúlyozták, hogy az alapvető kérdésekre sincs egyelőre válasza a nyomozásnak, mindmáig nem sikerült bizonyítani az orosz mesterlövészek jelenlétét sem, és azt sem lehet tudni, ki lőtt a Berkut elitosztag tagjaira is – a tüntetők vagy netalán egy „harmadik erő”. . A Mennyei Század hőseire emlékező aktivisták szombaton önkénteseket toboroztak, akik egész éjszaka őrködtek az utcákon szemeteskukákban gyújtott őrlángok mellett. A megmozdulás vasárnap is folytatódott. Az aktivisták által sebtében felállított színpadokon egymást követték a felszólalók, s a hangulat a Majdanon tapasztalt elégedetlenséget idézte, csak ezennel a címzett az új hatalom volt.

Ukrajnában a gazdasági nehézségeket akut politikai válság mélyíti. Múlt héten ugyan a Jacenyuk-kabinet túlélt egy bizalmatlansági indítványt, de a koalíció szétesett. Jelenleg folynak az egyeztetések egy új kormányzati többség összekovácsolására, a lakosság soraiban azonban növekszik az előrehozott választást szorgalmazók száma. A Szevodnyának nyilatkozó Viktor Juscsenko volt államfő, a 2004-es narancsos forradalom egyik vezetője úgy vélekedett, hogy a független Ukrajna történetének legnagyobb válságát éli át.

Támogatná az Ausztriában dolgozó külföldiek családipótlék-juttatásának szigorítását az osztrák kancellár, aki minderről egy vasárnapi lapinterjúban beszélt.A Kronen Zeitung vasárnapi számának adott interjújában Werner Faymann elfogadhatónak nevezte a Nagy-Britannia uniós reformköveteléseiről született brüsszeli megállapodást. Egyúttal úgy fogalmazott: "nyitott lenne" az uniós munkavállalók nem Ausztriában élő gyermekei után járó családi pótlék csökkentéséről szóló tárgyalásokra.