USA;elnökválasztás;Nevada;

Justin Sullivan/Getty Images

- Nevadában Clinton, Dél-Karolinában Trump nyert

Hillary Clinton nyerte a szombati nevadai demokrata caucust, Donald Trump végzett az élen a dél-karolinai republikánus előválasztáson. Az idei kiszámíthatatlan elnökválasztási versenyben azonban még mindig történhetnek fordulatok. Annyi azonban már bizonyos, hogy egyelőre nem költözik újabb Bush a Fehér Házba, a volt floridai kormányzó, Jeb Bush felfüggesztette kampányát.

Bár szoros eredményt jósoltak a felmérések, Hillary Clinton végülis biztosan nyert a nevadai jelölőgyűléseken. A volt külügyminiszter a voksok 52,7 százalékával nyert, de a vártnál erősebbnek bizonyult vetélytársa, Bernie Sanders független vermonti szenátor sem kell, hogy bánkódjon, 47,2 százalékot ért el. Clinton megköszönte a támogatást a nevadaiaknak. „Ha sokan kételkedtek is Nevadában, mi soha nem kételkedtünk egymásban” – mondta. Bernie Sanders telefonon gratulált Clintonnak, de bizosította szavazóit, nem adja fel.

A volt külügyminiszternek nagy szüksége volt erre a győzelemre. Iowában, ahol szintén jelölőgyűléseken határoztak, Clinton csak hajszállal végzett az élen, előfordult az is, hogy pénzfeldobással döntöttek mellette. Az első igazi előválasztást New Hampshire államban nagy fölénnyel (a magát demokratikus szocialistának valló Sanders nyerte, s a legidősebbek kivételével minden korcsoportban maga mellé állította a választókat. A választási gyűlések hangulata is azt sugallta, a 74 éves veterán szenátor lendületét nehéz lesz megállítani. A következő demokrata előválasztáson, egy hét múlva Dél-Karolinában Clinton a favorit, s a március 1-i szuperkedden is kedvezőbbek számára az előjelek, elsősorban a déli államokban, ahol az afrikai-amerikai választók inkább a volt First Ladyt támogatják a várakozások szerint.

Dél-Karolinában megbízhatóbbak az előrejelzések, mint Nevadában. A republikánus előválasztáson érvényesült a papírforma, s egyre inkább úgy látszik, noha sokaknak a Republikánus Párton belül nem tetszik, Donald Trumpot nem lehet megállítani. A showman milliárdos a voksok 32,5 százalékát szerezte meg a dél-karolinai előválasztáson, s ezzel megerősítette, az iowai megingás ellenére ő az éllovas. Márpedig Dél-Karolinának az a híre, hogy aki ott győz, az lesz pártja elnökjelöltje novemberben.

A szoros versenyben második és harmadik helyen végzett két fiatal szenátor, Marco Rubio és Ted Cruz mindent meg fog tenni, hogy ezt megakadályozza. A a floridai szenátor a voksok 22,5 százalékát szerezte meg, texasi kollégája 22,3 százalékkal hajszállal maradt le mögötte, száznál kevesebb szavazatkülönbség volt kettejük között. Kiderült az is, Dél-Karolina a végállomás Jeb Bush számára. A volt floridai kormányzó, aki a republikánus pártelit „kiválasztottjaként”, biztos éllovasként indult neki a Fehér Házért folyó versenynek, az eddigi három fordulóban nem tudott előbbre kerülni, s szombaton este be is jelentette, kiszáll a versenyből. Bush, akinek apja és bátyja is amerikai elnök volt, nem lesz a dinasztika következő tagja. Pedig mindent beleadott a dél-karolina kampányba. Az eddigieknél harcosabban szerepelt a tévévitákban, helyére tette az őt folyamatosan támadó Trumpot, bevetette a család nagyágyúit, mamáját, a volt First Ladyt, Barbara Busht, és még a volt elnököt, George W. Busht is felvonultatta. A Bush-família számára kedves Dél-Karolinában azonban a republikánus választók alig 7,8 százaléka voksolt Bushra.

Búcsúbeszédében Jeb Bush hangsúlyozta, kitartott saját elvei mellett, noha az idei kampányban másfajta szelek fújtak. „Annak ellenére, amit hallanak, az elvek számítanak, a politikai célok számítanak” – mondta.

 Egy hétig tartó heves és személyeskedésektől sem mentes támadások után a republikánusok szombaton Dél-Karolinában tartanak előválasztást, amely elemzők szerint meghatározhatja, hogy Donald Trump marad-e a párt fő elnökjelölt-aspiránsa, a demokraták pedig Nevadában, jelölőgyűléseken mérik össze támogatottságukat.