Altamira-barlang;őskori falfestmények;sziklarajzok;

Bölény ábrázolásának reprodukciója FORRÁS: WIKIPÉDIA

- Többen láthatják az Altamira-barlangot

A jelenlegi heti öt látogatónál többet engednének be a világhírű spanyol Altamira-barlangba, mivel az elmúlt két évben, amióta ismét megnyitották a közönség előtt, nem károsodtak az őskori falfestmények. Azt még vizsgálják, hogy mennyivel emeljék a látogatók számát, és azt is, hogy változtassanak-e a bejutási feltételeken.

Jelenleg sorsolással választják ki a szerencséseket, akik péntekenként csodálhatják meg a páratlan sziklarajzokat. A turisták a barlangba csak védőöltözetben léphetnek be, és 37 percet tölthetnek el odabent egy kísérővel. Az elmúlt két évben mintegy 500-an élhették át ezt az egyedülálló élményt. Az észak-spanyolországi Santandertől 30 kilométerre nyugatra található, 280 méter hosszú, több teremből, folyosóból álló mészkőbarlang mennyezetén 1879-ben fedezték fel az ősember festményeit és sziklarajzait. A legrégebbi alkotások több mint 36 ezer évvel ezelőtt keletkeztek. Az UNESCO 1985-ben nyilvánította a világörökség részévé az Altamira-barlangot. Azok számára, akik nem tudnak évekig várni a nevezetesség megtekintésére, 2001-ben megnyitották a barlang hasonmását. Az érdeklődést mutatja, hogy évente csaknem negyedmillió látogatót fogad.

Áprilisban nyolcvanadik születésnapját ünnepli Csukás István Kossuth-díjas író, költő. Az ifjúsági regények és mesék szerzőjét, Csuki bácsit nem különösebben izgatja a kerek születésnap, de például pályakezdésének főbb elemit egyre többet elemezi. Nem bánja, hogy a vers nem tömegműfaj, és nem titkolja, hogy számtalan mesehősének (pl. Mirr-Murr, Gombóc Artúr, Süsü, a sárkány, Pom Pom, a Nagy Ho-ho-ho-horgász) fogadtatásától tartott, de a gyerekek mindent megértettek. A digitális kütyük szerinte azért nem szoríthatják ki az irodalmat, mert a technikai újdonságok hamar elavulnak.