Továbbra is nagy a pánik Tiszavasváriban, miután a szabolcsi település képviselő testülete hét elején elfogadta Fülöp Erik Jobbikos polgármester előterjesztését, amelyben együttműködést szorgalmazott az Orosz Mihály Zoltán érpataki polgármester vezette radikális Becsület Légiója Egyesülettel. Ennek értemében a szervezet rendfenntartói szerephez jutna a városban, és a gyermekvédelmi jelzőrendszer hatékonyabbá tételéért is ők felelnének. A paktum a helyi roma lakosokból komoly riadalmat váltott ki.
A képviselő testület döntése után Lakatos Tibor, a Magyarországi Nemzeti- Etnikai Kisebbségek Érdekvédelmi Egyesületének (ÉKE) elnöke rögtönzött sajtótájékoztatóján elmondta: a helyi cigányok szerint a városvezetés meg akarja őket félemlíteni. Attól tartanak, hogy a megállapodás lehetőséget ad majd a radikális nézeteket valló szervezetnek, hogy elvegyék tőlük gyermekeiket. Orosz az egyesület ellen felvetett vádakra válaszolva elmondta, hogy szervezetének csupán az uzsora, a drog és a lopások visszaszorítása az elsődleges céljai. Hogy légiója milyen módon lesz hatékonyabb, mint a helyi rendőrség, azt nem tudni.
A tiszavasvári döntéssel kapcsolatban Teleki László az MSZP országgyűlési képviselője közleményt adott ki. Szerinte a testületi döntéssel a Jobbik nem csak azt ismerte be, hogy az országos cukikampányt csak a szélsőjobboldalt elutasító mérsékelt választók megtévesztésére találták ki, hanem azt is, hogy képtelen a várost feszítő problémahalmaz kezelésére. Teleki ezért felszólította a Jobbikot, hogy fejezze be a város roma közösségének megfélemlítését, az önkormányzatok felügyeletéért felelős Belügyminisztériumtól pedig azt várja, hogy haladéktalanul folytasson le törvényességi vizsgálatot a Fülöp Erik által vezetett település ellen.
A Roma Sajtóközpont (RSK) a testületi ülés után mindenesetre megpróbálta szóra bírni Fülöp Eriket. Arra kérték, fejtse ki véleményét a városban eluralkodott kétségbeesésről és annak előzményeiről is. Nem jártak sikerrel, csupán a polgármester titkárnőjét tudták utolérni, aki telefonon annyit közölt: a polgármester üzenete szerint az ügyben Volner János, a Jobbik parlamenti képviselője nyilatkozik majd. A politikus szerdáig ígérte a választ. Ez tegnap lapzártánkig nem történt meg.
Kérdés, hogy egy köztudottan radikális civil szerveződésnek van-e joga beleszólni, vagy önmagától működtetni a helyi gyermekvédelmi jelzőrendszert. - A tiszavasvári helyzet nonszensz, egyetlen civil szervezet sem nevezheti ki magát, hogy az ellátást saját belátása szerint működtesse. Csupán segítséget nyújthat abban, hogy a rendszerben részt vevő felek (pedagógusok, védőnők, orvosok, rendőrök) kommunikációja megfelelő legyen - mondta lapunk megkeresésére Gyurkó Szilvia gyerekjogi szakértő. Vélekedése szerint a helyi lakosoknak így nincs mitől tartaniuk, a gyermekek családokból való kiemelésére az egyesületnek jogilag semmilyen lehetősége nincsen.
- A gyermekvédelmi rendszer működése több lépcsőből áll. Ha valamilyen probléma adódik, azt a gyermekvédelmi alapellátásban, valamint a jelzőrendszer tagjaként, bölcsődében, óvodában, iskolában dolgozó szakemberek jelezhetik a családsegítő szervezetek felé. Ők minden ilyen esetben ellenőrzést végeznek a gyerek családjánál. Ennek során eldöntik, hogy családsegítésre van-e szükség, vagy arra, hogy a gyereket azonnal kiemeljék a családból. Utóbbit öncélúan ők sem tehetik meg, az már a hatóság, jelen esetben a Gyámügyi és Igazságügyi Főosztály hatásköre.
Az ,,érpataki modell" a biztonságos és élhető település kialakításának elvrendszerét és módszertanát jelenti - áll a község honlapján lévő tájékoztatóban. Eszerint Érpatak vezetése maximálisan támogatja a helyi közélet megerősödését, az emberek egymás közti kommunikációját és az egymás iránti segítségnyújtását. Mindemellett a cigányságot gyakorlatilag elítéli, a hátrányos helyzetű csoportokat és a bűnözőket a modell szerint csak szigorral lehet megváltoztatni. A törvényszegő romákat "társadalomrombolóként" aposztrofálja, és keményen szankcionálja őket: például megvonja tőlük a szociális segélyek folyósítását, illetve közmunkához köti annak kifizetését.
A kiemelésre csak legvégső esetben kerül sor, mivel az ellátórendszerben tevékenykedők alapvetően a gyermek érdekeit figyelembe véve, a családdal együtt próbálják az adott helyzetet megoldani - magyarázta Gyurkó Szilvia. Hozzátette: a kiemelés ezen kívül azért sem történhet meg, mert a hatályos jogszabályok kimondják, hogy minden gyereknek joga van családban felnőni. Erről még 2014-ben született egy törvénymódosítás, amely értelmében minden 12 év alatti, a gyermekvédelmi szakellátásba újonnan bekerülő gyermeket nevelőszülőnél kell elhelyezni. Ez azt jelenti, hogy az egyesület tagjainak ezt mindenképpen biztosítaniuk kellene - mutatott rá Gyurkó.
A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány kuratóriumi elnöke nem szeretné minősíteni a tiszavasvári esetet, ugyanakkor azt kiemelte: a gyermekvédelmi törvény lehetővé teszi, hogy bárki jelzést adhasson a hatóságok felé, akik ezt követően megteszik a szükséges lépéseket. Papp Zsuzsanna lapunknak elmondta: nem tudja, hogy a szóban forgó egyesület mennyit foglalkozik gyermekvédelemmel, de a gyermekvédelmi szervezeteknél a családban való krízisintervenció az elsődleges szempont. - A cél a családok segítése, nem pedig a gyermekek kiemelése. A gyermekvédelem elsősorban erről az oldalról közelít, ha valóban a gyerekeken és szüleiken akarnak segíteni - mondta Papp Zsuzsanna. Hozzátette: a roma szülőkben eleve megvan a félelem, hogy elveszik tőlük gyermekeiket. Erre a félelemre rájátszani nem a gyerekek, a családok védelmét szolgálja. A félelemkeltés politikája nem a gyerekekkel foglalkozó szervezetek politikája.
Alighogy elkezdené tiszavasvári működését, máris problémákba ütközhet az Orosz Mihály Zoltán által vezetett Becsület Légiója civil szervezet. Az Átlátszó kiderítette: a szervezet 2012-es és 2013-as beszámolója alapján sem bevétele, sem kiadása nem volt, cégadminisztrációs kötelezettségeiknek pedig jelentős késéssel tettek eleget. A bejegyzett cég adószámát a Nemzeti Adó- és Vámhivatal ezért még 2012-ben felfüggesztette, majd törölte.