szentté avatás;Ferenc pápa;Soá;

- Ferenc pápa és XII. Pius szentté avatása

Ferenc pápa eddig "jól viselkedett". Most viszont miért butítja a fiatalokat? 2016. február 7-én a torinói Vittorio Veneto téren, 90 ezer fiatal előtt föltette a különben ismert és megválaszolt kérdést: a fasiszta népirtás idején a szövetségesek miért nem bombázták le a megsemmisítő táborokba vezető vasúti utakat? A kérdésre ő maga is tudja a feleletet: a Soá bűnét megossza a 6 millió zsidót lemészároló nácik (meg csatlósaik, meg a kollaboránsaik) és éppen a maradék zsidóság életét megmentő Szövetségesek között. Holott a keserű igazsággal ő is tisztában van: meg kellett nyerni a háborút a Gonosszal szemben!

Ferenc pápa kijelentette az 1930-as, 1940-es évek világhatalmi történéseiről, hogy „a nagyhatalmak felosztották Európát, mint egy tortát”. Érthetetlen. Mi végre mond a pápa a 21. században a nácik bűnösségét kisebbítő közhelyeket, ráadásul a benne millió számra hívő ifjú emberek előtt? Kétségtelen, a nácizmust megtörő nagyhatalmak politikája nem volt mentes a hibáktól és megalkuvásoktól. Ám nem abban vétkesek, hogy részük lenne a holokausztban (teljes végrehajtását ők akadályozták meg!), hanem abban, hogy nem kezdettől, és egymással összefogva léptek föl a Harmadik Birodalom, a fasiszta Olaszország és a Japán Császárság hódító törekvéseivel szemben.

Aki azonban figyelmesen olvassa e hírt, annak figyelmét nem kerüli el, hogy a pápa ugyanebben a beszédében megemlékezik a sztálini „koncentrációs táborokról” is. Adja magát a gyanú: vajon a katolikus egyházfő ez alkalommal nem XII. Pius szentté avatásának titokban már végleg elhatározott – az utóbbi években elaludni látszott – szentszéki jóváhagyását készíti elő? Nem arról van szó, hogy a Vatikán e mélységesen hibás (sőt, bűnös!) döntés nyilvánosságra hozását igyekszik megalapozni? Hogy a mai fiatalsággal, a holnap emberiségével könnyebb legyen szentként elfogadtatni azt a pápát, aki egyenlőségjelet tett a náci Németország és a sztálini Szovjetunió közé? Aki 1939. október 20-án a Summi Pontificatus című enciklikájában a világháború kirobbanásának okát nem a hitleri hatalom expanziójában, hanem az Istentől elforduló, elvallástalanodó emberben jelölte meg? XII. Pius nyíltan soha nem lépett föl a holokauszttal szemben (rejtve is csupán – lehetőségeihez képest – mérsékelten, visszafogottan), ellenben tudtával tömegével menekítették az SS-vezetőket Dél-Amerikába, köztük a holokauszt egyik kiemelkedő hóhérját, Eichmannt is.

Mi más indítékkal magyarázható, hogy Ferenc pápa a hitlerizmus és az akkori német finánctőke történelmi bűnét ráteríti a világuralmukat éppenséggel meghiúsító államokra, népekre is?

XII. Pius, a Hitlerrel egyezkedő és a világégés után a kommunizmus ellen keresztes hadjáratot hirdető pápa boldoggá avatásának (a szentté avatáshoz vezető lépcső utolsó foka meglépésének) feltétele lehet az antifasizmus kiüresítése?

2016. január 12-én a Rai Storia csatornán bemutatták az olasz televízió Rai Cultura prgramja által készített, „XII. Pius. A béke embere és a háború pápája” című dokumentumfilmet, amely a jezsuiták XII. Piust felmagasztaló álláspontjához igazodik. Emlékszünk, még XVI. Benedek a jezsuita rendre bízta, hogy vizsgálja meg e pápa szentté avatásának ügyét.

Ebbe az irányba tett újabb lépést a napokban Ferenc pápa?

A héten adták át ötödik alkalommal, ezúttal a Petőfi Irodalmi Múzeum dísztermében a Magyar Civil Becsületrendet. Az évek során rangot szerzett elismerés nem kötődik miniszteriális intézményekhez, politikai pártokhoz, még csak kulturális szervezetekhez sem – olyan értelmiségiek, mindenekelőtt a kezdeményező Kuthi Csaba, hozták létre, akik hisznek abban, hogy a „civil” kezdeményezésnek, a „civil” feladatvállalásnak, a „civil” becsületnek lehet küldetése abban, hogy Magyarország otthonosabb hazánk legyen.