A német uniópártok ugyan lemondták hamvazószerdára tervezett tanácskozásukat, Horst Seehofer, a keresztényszocialisták elnöke azonban még kedden éles támadást intézett Angela Merkel ellen. A bajor miniszterelnök a Passauer Neue Presse című lap hasábjain úgy vélte, a jogállamiságot is megkérdőjelezi a határok megnyitása a menekültek előtt. „Most nem a jog és a rend jellemzi az országot, hanem a jogtalanság” – fogalmazott a politikus.
Ez nagyon jelentős politikai retorikai fordulat a német belpolitikában, mert – mint a Spiegel emlékeztet rá – a jogtalanság szót eddig csak az NDK-ra alkalmazták. Seehofer ezzel kapcsolatban példaként említette, hogy a menekültek érvényes papír nélkül érkezhetnek az ország területére. A CSU elnöke azt közölte, hogy pártja már a márciusi tartományi választások előtt panaszt tehet az alkotmánybíróságnál a menekültpolitika miatt, amennyiben addig nem születik döntés a menekültek számának csökkentéséről.
Horst Seehofer nem kímélte a másik koalíciós partnert, a szociáldemokratákat sem. Arra a kérdésre, lehetségesnek tartja-e, hogy az SPD elnöke, Sigmar Gabriel felrobbantja a nagykoalíciót, s a következő választásig a Balpárttal és a Zöldekkel kormányoz, Horst Seehofer azt válaszolta, hogy a szociáldemokratákkal kapcsolatban semmit sem tud kizárni. Sigmar Gabriel előzőleg azt a javaslatot tette a családegyesítésekkel kapcsolatban, hogy a kiskorú gyermekek esetében minden egyes esetet külön vizsgáljanak meg, s aszerint döntsenek, továbbutazhatnak-e Németországba, vagy sem.
Élesen bírálta Seehofer szavait az SPD. Katarina Barley, a párt szóvivője szerint Horst Seehofer retorikája irritáló, s a bajor kormányfő mintha minden mértéket elvesztett volna. A keletnémet metaforára utalva kifejtette, „vagy szándékosan keres történelmi kapcsokat, vagy pedig fogalma sincs a történelemről”. Thomas Oppermann, az SPD frakcióvezetője súlyos baklövésről beszélt a CSU elnöke megnyilatkozása kapcsán. A Süddeutsche Zeitungnak elmondta, azzal, hogy olyan kifejezést használt, amelyet korábban az NDK, illetve Erich Honecker esetében alkalmaztak, „még jobban elmélyíti az uniópártok válságát” – hangoztatta.
Visszautasította Seehofer megnyilatkozását a CDU Baden-Württemberg-i miniszterelnök-jelöltje, Guido Wolf. Mint mondta, jelenleg az lenne a legfontosabb, hogy válaszokat találjanak a kihívásokra, „méghozzá közösen”. Thomas Strobl, a CDU alelnöke sem osztotta a CSU elnökének véleményét. Elmondta, mindenkinek támogatnia kellene a kancellárt, amikor közös európai megoldást keres, hogy csökkentse a menekültek áradatát. A CDU számára a lehető legrosszabbkor jött Seehofer bírálata, hiszen éppen egy hónap múlva három tartományban rendeznek választást, s a CDU attól tart, hogy az ilyen szélsőséges megnyilatkozásokkal a szélsőséges Alternatíva (AfD) malmára hajtják a vizet.
A nagykoalíció pártjai azonban tovább folytatják egymás becsmérlését. Stephan Mayer, a CSU belpolitikai kérdésekben illetékes szakpolitikusa nekiment a tartományi vezetőknek is amiatt, mert szerinte nem viselkednek konstruktívan a menekültkérdésben. Különösen a baloldali pártok, az SPD, a Zöldek és a Balpárt által irányított Türingiát illette éles bírálatokkal, ahonnan 2015-ben kevesebb embert toloncoltak ki, mint egy évvel korábban. A CSU által irányított Bajorországban viszont ez a szám ugyanakkora volt mindkét esztendőben.