Vác;Hóman-szobor;

- Orbán „sértettsége” miatt nincs vége a Hóman-ügynek?

Miután a heves hazai és nemzetközi tiltakozások hatására Székesfehérváron nem sikerült szobrot állítani Hóman Bálintnak, az elkészült alkotást Vácra szállítják, ahol mindenképpen fel fogják állítani - értesült az Index.

A váci Városfejlesztési és Környezetvédelmi Bizottság február 9-i ülésén a bizottság egyik külsős tagja, Moys Csaba bejelentette: kapcsolatban áll a székesfehérvári Hóman Bálint alapítvánnyal, ígéretet kapott, hogy Vácnak adják a szobrot. Moys szerint a szobor számára már ki is néztek egy közterületet Vácon, de ha a város nem járul hozzá, akkor magánterületen fogják felállítani. Hozzátette azt is, hogy ő és az általa vezetett Váci Reménység Egyesület aláírásgyűjtésbe kezdett, hogy támogatást szerezzenek a szobor köztéri felállításának. Az ellenzéki képviselők nyilatkozatot adtak ki az ügyben. „A Magyar Szocialista Párt Váci Szervezete, a Vácért Lokálpatrióta Egyesület tagsága, a Demokratikus Koalíció Váci Szervezete és az Együtt választókerületi tagsága egybehangzó, határozott tiltakozását fejezi ki az ellen a terv ellen” – írták.

Ugyanerre a bizottsági ülésre négy váci ellenzéki képviselő (Bóth János, Ferjancsics László, Kiss Zsolt és Krauze István) beterjesztette, hogy nevezzék át a váci Hóman Bálint utcát Híradó utcára, mert "a város jóhírnevét veszteség éri", ha az utóbbi hetek Hóman körüli botrányai után marad a Horthy-kormány kultuszminiszteréről elnevezett köztér. A váci városvezetés állásfoglalást kért a Kormányhivataltól, de ők a Magyar Tudományos Akadémiához (MTA) irányították őket. Fördős Attila polgármester február 4-én kért állásfoglalást az MTA-tól, ahonnan állásfoglalás végül nem érkezett a február 9-i bizottsági ülésre, de a határozati javaslatot enélkül is leszavazták. A Tett és Védelem Alapítvány emlékeztetett: a hatályos törvények miatt Magyarországon nem viselheti olyasvalaki nevét közterület, aki maga is tevőlegesen részt vett a XX. századi önkényuralmi rendszereinek működtetésében, kiépítésében, vagy fenntartásában. Ennek ellenére egy ismertté vált alapítvány mellett egy váci közút minden további nélkül megtarthatta Hóman nevét. Ezért a Tett és Védelem 2015 decemberében az ügyészséghez és a kormányhivatalhoz fordult a törvénysértő helyzet megváltoztatása érdekében.

Orbán „sértettsége” miatt nincs vége a Hóman-ügynek? Megírtuk: az Egyesült Államok képviselője, Robert Berschinski helyettes államtitkár nyilvánosan is felszólította a magyar kormányt, hogy ne csupán ne támogassa, hanem akadályozza meg a szobor felállítását. Barack Obama amerikai elnök pedig azt mondta, élen jártak a magyar kormány meggyőzésében, hogy ne állítsák fel a szobrot. Havasi Bertalan, Orbán Viktor sajtófőnöke ezzel kapcsolatban azt írta: „valóban volt ilyen amerikai kormányzati nyomásgyakorlás, amit Orbán Viktor a leghatározottabban visszautasított. Általánosságban bármilyen külföldi nyomásgyakorlás csak hátráltatja az ügyek elintézését, és pontosan ez történt a Hóman-szobor ügyében is. A magyar miniszterelnök álláspontja szerint az amerikai kormány jobban tette volna, ha ezzel nem kísérletezik".

Válságértekezletet tartottak a TV2 híradósai miután a nemrég Andy Vajna tulajdonába került kereskedelmi adó közölte: a vezetőség leváltotta az eddigi hírigazgatót, Azurák Csabát, s a Tények műsorvezetőjeként is dolgozó szakember helyére Kökény-Szalai Vivient nevezték ki, aki eddig a Story magazin főszerkesztője volt.