Lengyelország;lengyel-magyar barátság;Beata Szydlo;

Virágzik a lengyel-magyar barátság, ám Beata Szydlo nem fél nemet mondani Orbán Viktornak FOTÓ: TÓTH GERGŐ

- Orbánt kikosarazták?

Egyértelművé tette Beata Szydlo lengyel kormányfő, hogy Varsó ebben a formában nem fogadja el a brit javaslatot a külföldi dolgozók szociális juttatásainak átalakításáról. Lengyelország és Magyarország persze egyetért a brit javaslatok többségével, de még további tárgyalásokra van szükség egyes kérdésekben - állította jóval finomabban Orbán Viktor. A magyar miniszterelnök kelet-európai szövetségkovácsolásában neuralgikus ponttá válhat a brit reform.

A brit javaslatok nagy részével egyetértenek, de vannak még pontok, ahol további tárgyalásokra van szükség - közölte Orbán Viktor a lengyel kormányfővel folytatott tegnapi budapesti találkozója után. Beata Szydlo azt mondta, fontos, hogy egységes álláspontot képviseljen a V4 csoport. A magyar miniszterelnök némileg ugyan bagatellizálta a problémát, amikor úgy fogalmazott: "úgy kell foglalkoznunk a britek kéréseivel, hogy a V4-országok ne járjanak pórul", lengyel kollégája ugyanakkor kerek-perec kijelentette: a legneuralgikusabb kérdés a britek által a külföldi dolgozóknak biztosított szociális juttatások kérdése, ezeknek a javasolt átalakítása a lengyelek számára ebben a formájában elfogadhatatlan. Szydlo szerint "a V4 nem fogadja majd el, hogy a brit javaslatokat EU-szinten kiterjesztve érvényesítsék"

A lengyel miniszterelnök tehát egyértelművé tette, hogy ki az úr a visegrádi országok háza táján, s annak ellenére sem hajlik az orbáni konszenzusos hallgatásra az ügyben, hogy a magyar kormányfő több diplomáciai gesztust is gyakorolt ezért az utóbbi hetekben. Emlékezetes: Orbán januárban egy lengyel panzióban találkozott Kaczynskivel, a Jog és Igazságosság párt elnökével, egyetlen nappal azelőtt, hogy hazánkba érkezett David Cameron. Akkor persze a brit kormányfővel közösen tartott sajtótájékoztatón is azt állította a magyar miniszterelnök: csak egy "öregfiú" találkozóról volt szó, nem a reformjavaslatokról tárgyaltak. Pedig már akkor is egyértelmű volt, hogy az Orbán által hónapok óta erőteljesen épített kelet-európai egység kényes pontja lehet a brit szociális juttatások korlátozása. Megírtuk azt is: Orbán számára valójában csupán a V4-es szövetségesek reakciója, nem pedig a hazai közvélemény, vagy az angliai munkavállalók jelenthetnek igazi kockázatot a brit uniós reformjavaslatok, pontosabban az azt konszenzusossá tevő uniós javaslatcsomag ügyében. Nyilvánvaló ugyanis, hogy a magyar miniszterelnök populista törekvései egybeesnek az ugyancsak populista brit követelésekkel, amelyek lényegében megakaszthatják az európai integrációt.

FOTÓ: TÓTH GERGŐ

FOTÓ: TÓTH GERGŐ

Egyébként a lengyel kormányfőnél pénteken David Cameron brit miniszterelnök is látogatást tett Varsóban. Beata Szydlo az akkori megbeszélések előtt azt mondta, pontosításokra és további kompromisszumkeresésre van szükség a brit szociális juttatások kérdéskörében, és az Egyesült Királyságban dolgozó lengyelnek ugyanolyan munkafeltételekkel és életkörülményekkel kellene rendelkezniük, mint a brit állampolgároknak. A lengyel kormányfő tegnap Budapesten is megismételte: a reformjavaslatok egy részének jogosságához "nem fér kétség" és Lengyelország "teljes egyetértéssel viszonyul" azokhoz a brit javaslatokhoz, amelyek az uniós versenyképesség javítására, a nemzeti parlamentek jelentőségének növelésére, az uniós bürokrácia csökkentésére irányulnak. Van, amibe azonban a lengyelek nem fognak belemenni.

De nemcsak a brit reformtervekről esett szó tegnap Orbán és Szydlo között. A magyar miniszterelnök a megbeszélés után történelmi szövetségként jellemezte a lengyel-magyar kétoldalú és biztosította a lengyel kormányfőt, hogy Lengyelország számíthat Magyarország szolidaritására bármilyen kettős mérce alkalmazásával szemben. Orbán elmondta: lengyel kollégájával közös célként határozták meg a visegrádi együttműködés megerősítését, megállapodtak arról, hogy a két ország keleti iparvidékét négysávos gyorsforgalmi úttal kötik majd össze. Szydlo pedig kijelentette, hogy Lengyelország mindig támogatni fogja Magyarországot politikai és gazdasági kérdésekben, és hálás Magyarországnak a szolidaritásáért. Hasonlóan egységes a magyar-lengyel álláspont a migrációval kapcsolatban is: Szydlo szerint legalábbis Lengyelország álláspontja egyértelműen egybevág a magyarral abban, hogy meg kell erősíteni a schengeni övezet déli határait és a válság megoldását az EU határain kívül kell keresni. Orbán megismételte: újabb védvonalra van szükség a görög-macedón határon. "Ha csak rajtunk, közép-európaikon múlt volna, már rég lezártuk volna azt a területet" - fogalmazott a kormányfő, aki szerint nem csak a délről érkező, de a Keletről egyre nagyobb számban érkező közösséggel is foglalkozni kell.

Ujhelyi tenne a trollkodás ellen

Európai Demokraták néven "szellemi inkubátorházat" alapított Ujhelyi István. Az MSZP alelnöke, európai parlamenti (EP-) képviselője bejelentette: a közösség célja az, hogy Magyarország megmutassa, van másfajta arca, mint amit a hivatalos orbáni politika mutat. Az EP-képviselő szerint a maastrichti szerződés aláírásának évfordulóján, február 7-én alapított, pártokon túlmutató "inkubátorházban" részt vevők nem a politikai törésvonalak mentén akarnak az európai Magyarországról beszélni, de szeretnének konkrét javaslatokat is tenni az európai intézmények átformálására. Kiemelte: nem új politikai mozgalomról vagy új politikai közösségről, nem is egy új politikai pártról van szó, "abból pont van elég", inkább egyesületi hátteret teremtettek a közösségnek, de nem szeretnének tagságot toborozni. Az MSZP alelnöke szerint Orbán Viktor "európai politikai troll", aki hosszú távon nem találhatja helyét az EU-ban, az általa fémjelzett, illiberális politika pedig egy olyan vírus, amely láthatóan fertőző és belülről nehezíti az EU válságának megoldását. Félő, hogy az unió régi tagországai válaszként az orbáni politikát követő országokat kihagyják a mélyülő Európából - közölte.

Ugyan ma összeül a kormány által vészötletként bedobott köznevelési kerekasztal, az orbáni oktatáspolitikával elégedetlenkedő szakmai szervezetek azonban nem várnak érdemi eredményeket, sőt a Pedagógusok Szakszervezete végül el sem megy az egyeztetésre. Azt az újabban a köznevelési területért is felelős államtitkár, Palkovics László is jelezte: a rendszert nem fogják új alapokra helyezni, épp ezért a tanári érdekszervezetek nem hátrálnak: szombatra országos tüntetést szerveznek.