hágai Nemzetközi Törvényszék;Vojislav Seselj;

- Dacol Hágával Seselj

Bár a hágai Nemzetközi Törvényszék (ICTY) fellebbviteli tanácsa döntése értelmében Vojislav Seseljnek, a Szerb Radikális Párt (SRS) elnökének 2015. május 26-áig vissza kellett volna térnie hágai börtönébe, az egykori csetnikvajda máig Szerbiában tartózkodik. Az ICTY bírói tanácsa ugyanis 2014 november 6-án döntött úgy, hogy 11 és fél év vizsgálati fogság után, súlyos egészségi állapota miatt, ideiglenesen szabadlábra helyezi a háborús bűnökkel vádolt Vojislav Seseljt.

A radikális szerb politikus ügyében máig nincs ítélet sem, de sajtóinformációk szerint ez már csak hetek kérdése. Hétfőn Rasim Ljajic, a hágai törvényszékkel való együttműködéssel megbízott szerbiai iroda vezetője nyilatkozta a szerb Pink televízióban, hogy a hágai törvényszék még mindig nem értesítette Szerbiát a Seselj elleni perben esedékes ítélet kihirdetésének dátumáról, de elvben lehetséges, hogy erre március 31-éig sor kerül. Arról viszont még nem tudott nyilatkozni, mi lesz Szerbia álláspontja annak kapcsán, hogy Seselj jelenjen-e meg vagy sem a bíróságon az ítélet kihirdetésekor. Belgrád álláspontját akkor fogja majd kialakítani ebben a kérdésben, miután megkapja az erre vonatkozó hivatalos kérvényt a Hágai Bíróságtól – szögezte le Ljajic. Az irodavezető arra sem tudott válaszolni, hogy a szerbiai hatóságok letartóztatják-e Seseljt, ha Hága ezt kéri.

Seselj ügyének ismételt napirendre kerülése nem jött jól a szerb politikumnak. Az országban áprilisban előrehozott választásokat tartanak, a volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnök kérdése pedig mindmáig olyan kérdés, amely érzelmi-politikai viharokat tud kavarni. A csetnikvajda pedig bejelentette, nem tér vissza Hágába, bármit is döntenek, ha vissza akarják vinni, akkor a szerb kormánynak kell kiadnia őt. Ez viszont felboríthatja a kampányt, hiszen a választáson indul a Szerb Radikális Párt (SRS) is, amelynek elnöke Seselj.

Régóta húzódó ügy ért véget a napokban Csehországban. Nem indítanak büntetőeljárást Lubomír Strougal volt csehszlovák belügyminiszter ellen gyilkosság miatt. Az ügye ugyanis elévült – közölte a kommunizmus idején elkövetett bűncselekmények feltárásával foglalkozó hivatal szóvivője. Azért fenyegette eljárás az egykori csehszlovák vezetőt, mert 1961-1965 között belügyminiszterként nem akadályozta meg a nyugati határszakasznál az ötvenes években épült magasfeszültségű kerítés használatát.