Ismét ünnepelt az észak-koreai média. Vasárnap reggel ugyanis a központi televízióban bejelentették, teljes siker koronázta az úgynevezett műholdfellövést. A Kwangmyongsong-4 szatellit 94 percenként kerüli meg a Földet, s a jövőben további műholdak fellövését tervezik – közölték. Szakértők egyelőre nem erősítették meg, hogy valóban sikerült-e bármit is Föld körüli pályára állítani. Az amerikai hadsereg egy illetékese mindenesetre azt közölte, a hordozórakéta „a jelek szerint” elérte a világűrt. A Jonhap dél-koreai hírügynökség viszont azt írta, hogy a kilövés második fázisában gondok merültek fel.
Az utóbbi két hét folyamán egy sor ország tiltakozott a tervezett kilövés ellen, köztük Phenjan legfontosabb szövetségese, Kína is. Japán harckészültségbe helyezte a védelmi erőket, s azt közölte, ha bármilyen Phenjan által fellőtt objektum veszélyezteti az ország légterét, azt azonnal megsemmisítik. Az NHK állami televízió szerint ugyanakkor a rakétát nem a szigetország felé lőtték ki. A térség államai elsősorban attól tartanak, hogy nukleáris töltettel is el tudják majd látni ezeket a rakétákat, s amennyiben a nagy hatótávolságú rakétafejlesztési programot siker koronázza, akkor a teljesen kiszámíthatatlan sztálinista rezsim akár az Egyesült Államok ellen is nukleáris támadást indíthat.
A Süddeutsche Zeitung írása szerint a Taepodong típusú rakéta akár 10 ezer kilométeres távolságban lévő célpont is képes lehet eltalálni. Szakértők szerint azonban ez a horror forgatókönyv még nem valósulhat meg, mert az észak-koreai ipar arra még nem képes, hogy ballisztikus rakétát nukleáris töltettel lásson el. Évről évre azonban egyre nőhet ennek az esélye. Az Egyesült Államok provokatívnak és a térség stabilitását veszélyeztetőnek nevezte a tesztet. Susan Rice nemzetbiztonsági tanácsadó kijelentette, ezzel Phenjan megsértette az ENSZ határozatát. John Kerry amerikai külügyminiszter közölte, Washington partnereivel „jelentős intézkedéseket” dolgoz ki, hogy felelősségre vonják az államot. Az ENSZ BT még vasárnap rendkívüli ülést tartott.
Hasonlóképpen foglalt állást Pak Gün Hje dél-koreai elnök, valamint Abe Sinzo japán kormányfő is. A tokiói kabinet szóvivője, Szuga Josihide úgy fogalmazott, a rakétakilövés az egész világ biztonságát veszélyezteti. Tiltakozott Oroszország is. A moszkvai külügyminisztérium utalt arra, hogy az ország nemzetközi megállapodásokat rúgott fel, s veszélybe sodorja a térség biztonságát. Szöul bejelentette, rakétavédelmi rendszert telepít, s erről az Egyesült Államokkal egyeztetnek majd. Visszafogott volt Kína reakciója, Peking „sajnálkozását” fejezte ki. Washington már az előző hetekben erőteljesebb fellépésre ösztökélte Kínát. Peking azonban attól tart, ha összeomlana a phenjani rezsim, menekültek milliói árasztanák el Kínát. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár szintén elítélte a rakétakísérletet.
A műhold a Kwangmyongsong, "Fénylő Csillag" nevet kapta, amely Kimr Ir Szen egy kínai nyelvű versére utal. Az első kilövés 1998-ban történt, s teljes kudarcba fulladt. Észak-Korea aztán 2006 októberében hajtotta végre első atomrobbantását. Ezt követően az ENSZ Biztonsági Tanácsa elfogadta 1718. számú határozatát, amely megtiltotta Phenjan számára a ballisztikus rakétákkal kapcsolatos kísérleteket. Észak-Korea azonban fittyet hányt a BT határozatára, s 2009-ben fellőtte a Kwangmyongsong-2 nevezetű - úgymond - telekommunikációs műholdját. Phenjan ezúttal is azt állította, minden a tervek szerint haladt és pályára állították a forradalmi dalokat sugárzó mesterséges holdat. Ez azonban nem felelt meg a valóságnak. A műhold a hordozórakétával együtt átrepült Japánon, majd a Csendes-óceánba zuhant.
A holdat ezúttal egy Taepodong-2 típusú, folyékony üzemanyaggal működő ballisztikus rakétával lőtték fel. Ennek hatótávolságáról megoszlanak a vélemények: 3 ezer kilométertől 15 ezer kilométerig a legkülönfélébb adatok szerepelnek. Szakértők felhívják a figyelmet arra, hogy a hordozóeszköz esetleg elérheti az Egyesült Államok alaszkai területeit. A Kwangmyongsong-3-at egy Unha-3-as ballisztikus rakétával lőtték fel 2012. április 13-án. Az úgynevezett műhold fellövésével ünnepelték Kim Ir Szen születésének századik évfordulóját, ez volt az ünnepségek fénypontja. Dél felé küldték a rakétát, szemben a korábbi próbálkozásokkal, amikor kelet felé lőtték ki.
Ez a kísérlet is kudarcba fulladt, mivel a rakéta a fellövés után mindössze 90 másodperccel felrobbant. Ezt a kudarcot nem tudta lenyelni a kis vezér, Kim Dzsong Un, akinek szembesülnie kellett hazája technológiájának teljes csődjével. Ezért Phenjan 2012. december 22-én bejelentette, egy „helyettesítő műholdat” lőnek fel, a kilövésre december 12-én került sor. Ezt a hivatalos phenjani média a Kwangmyongsong-3 műhold második változatának nevezte. A kilövés sikeres volt, legalábbis ezúttal egy objektumot valóban sikerült Föld körüli pályára állítani egy Unha-3 típusú rakéta segítségével. A rakétát ismét dél felé lőtték ki.
Szakértők szerint a néhány héttel ezelőtti nukleáris kísérlet, illetve a mostani rakétakilövés mind inkább belpolitikai természetű, Kim Dzsong Un az egyre jobban elégedetlenkedő hadseregnek jelez: szorosan tartja a kezében a gyeplőt, s ő az úr a háznál. Ezzel azonban egyre jobban elszigeteli magát, s Kína sem áll szóba vele, még ha meg is tűri őt.