Az amerikai elnöki hivatal által közzétett dokumentum szerint a dzsihadisták létszáma 19 ezer-25 ezer fő között mozoghat. Két éve még 19 és 31 ezer közé tették a számukat. Ez a csökkenés azonban nemcsak az Egyesült Államok és szövetségesei légicsapásainak sikerére, illetve a kurd harcosok előrenyomulására vezethető vissza. Arra is, hogy a dzsihadisták között is megbomlott az egység, így többen közülük a belső ellentétek miatt hagyták el a harcmezőt.
A másik ok az lehet, hogy az IS több tagja már Líbiában harcol az iszlám kalifátus megteremtéséért. Az amerikai jelentésben arról nem tesznek említést, hogy mekkora az Iszlám Állam létszáma Észak-Afrikában, Dél-Ázsiában, illetve a Közel-Kelet más régióiban. Egymásnak ellentmondó közlések vannak arról is, hogy Líbiában hány dzsihadista harcolhat. Miközben ugyanis az amerikai védelmi minisztérium 3000 szélsőséges milicistáról tett említést, más amerikai kormányzati illetékesek öt-hatezer dzsihadistáról beszéltek.
Közben Szaúd-Arábia is bejelentette, hogy szárazföldi csapatokkal venne részt egy szíriai béketeremtő akcióban. Előzőleg Törökország is késznek mutatkozott erre, igaz, még nincsenek konkrét tervek egy ilyen akcióra.