Európai Unió;David Cameron;Boris Johnson;reformjavaslat;

- Cameron az uniós alkut védte

David Cameron brit kormányfő tegnap a brit parlamentben mutatta be azt a reformjavaslatot, amely London és az Európai Unió közötti megállapodás alapja lehet, s megakadályozhatja, hogy a britek kilépjenek az EU-ból. Elsősorban Boris Johnson londoni polgármester firtatta a megállapodást megjegyezve, hogy a miniszterelnök „a legjobbat hozza ki egy rossz megegyezésből”. 

Johnson elsősorban arra volt kíváncsi, London hogyan tehet szert nagyobb szuverenitásra az EU-val szemben. Cameron azt mondta erre, nem állította azt, hogy tökéletes a megegyezés, s azt sem, hogy az Európai Unió tökéletes lesz általa, de „ha azt a kérdést tesszük fel, erősebb és jobb-e a britek helyzete, a válasz igen”. Johnson erre azt válaszolta, jobb lenne, ha a britek képesek lennének megakadályozni az uniós rendelkezések életbe lépését. Barack Obama amerikai elnök előzőleg telefonon biztosította a brit kormányfőt arról, hogy Washington egy erős Nagy-Britanniában érdekelt egy erős Európai Unióban. Uniós részről is egyre többen jelezték támogatásukat, köztük Tomás Prouza cseh Európa-ügyi miniszter, aki elfogadhatónak nevezte a kedden bejelentett EU-s javaslatokat.

Cameron reformtervének mind a négy pontját sorravette a brüsszeli javaslat, amelyet az EU másik 27 tagállamának jóvá kell hagynia. Donald Tusk, az Európai Tanács elnökének keddi levelében megfogalmazott ajánlata az integráció további elmélyítését helyezi kilátásba, anélkül, hogy sértenék az eurózónán kívüli tagállamok jogait és kompetenciáit. A legnagyobb vita a negyedik pont, a munkaerő szabad áramlása és a szociális juttatások témakörében zajlott. Tusk levele aláhúzza, hogy e téren teljes mértékben tiszteletben kell tartani az uniós szerződések előírásait, de a Bizottság hajlandó a brit felvetéseket figyelembe véve bizonyos változtatásokra.

A lengyel külügyminiszter reményei 
Witold Waszczykowski lengyel külügyminiszter tegnapi budapesti látogatásán a Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel tartott sajtóértekezletén kérdésre válaszolva kifejtette, az Európai Tanács elnöke, Donald Tusk által bejelentett javaslatokkal kapcsolatban, fontos, hogy akik már megkapták a szociális juttatásokat, ne veszítsék el azokat, vagyis csak a jövőbeli munkavállalókra vonatkozzanak a szabályok. A szabályok között vannak, amelyek kifejezetten kedvezőek, de pontosan végig kell tanulmányozni a javaslatcsomagot - vélekedett.
Szijjártó Péter ezzel kapcsolatban elmondta: fontos, hogy lehetőség szerint legyen V4-es álláspont az ügyben, és erre jó esély van. Az EU érdeke, hogy Nagy-Britannia az unió része maradjon - tette hozzá. A két külügyminiszter elmondta, előkészítették Beata Szydlo lengyel kormányfő jövő heti magyarországi útját.
Szigetvári Viktor az Együtt elnöke közleményében úgy fogalmazott, David Cameron brit miniszterelnök uniós alkuja árt a külföldön munkát vállaló magyaroknak. „Közben Orbán Viktor néma, és nem védi meg a külföldön tisztességgel dolgozó magyarokat. Az Együtt felszólítja Orbán Viktor, hogy most legyen harcos, és ne engedje százezernyi magyar jogfosztását!” – hangoztatta.



Pedro Sánchez, a spanyol szocialisták vezetője tegnap már meg is kezdte a tárgyalásokat a parlamenti pártokkal, miután kedden este VI. Fülöp király Patxi López, házelnök révén tudatta, a PSOE főtitkárának ad kormányalakítási megbízást. Mariano Rajoytól a szocialistákhoz került a labda, ám a konzervatívok kétségbe vonják, összehozható-e működőképes koalíció Madridban.