női egyenjogúság;Niedermüller Péter;nők elleni erőszak;

- Elfogadhatatlan, hogy nem "teljesíti kötelességét" az EB

A nemek közötti egyenlőség az Európai Unió egyik alapértéke. Ez nem csak a nők gazdaságban, társadalomban betöltött szerepe miatt fontos, hanem az EU szélesebb körű gazdasági céljai elérése érdekében is - írja Niedermüller Péter a 2015 utáni időszakra vonatkozó új nőjogi és esélyegyenlőségi stratégiával  kapcsolatos határozatról.  

Ezzel szemben azt látjuk, hogy még a 2010-15-ös stratégia céljait sem értük el, az elmúlt évtizedben lelassult a politikai momentum, a Bizottság pedig habozik elfogadni a következő időszakra vonatkozó dokumentumot. Mindezt úgy, hogy Magyarországon kormányszintű a nők elleni diszkrimináció, egyes tagállamokban az átlagos óránkénti nemek közti bérkülönbség a 25-30%-ot is eléri, 16 tagállam pedig érthetetlen módon nem hajlandó ratifikálni a nők elleni erőszak ellen szóló Isztambuli Egyezményt, köztük Magyarország, de Németország is. Hogy támogathatjuk hitelesen a fejlesztési politikánkban a nemek közti egyenlőség ügyét harmadik országokban, ha a saját tagállamainkban is ennyi tennivaló akad?

Egyértelmű, hogy további erőfeszítésekre van szükség, egy koherens jogi keretrendszerre, melyet az S&D frakció már régóta sürget, és ezt a polgárok 90%-a is így látja az európai konzultáció eredménye szerint. Elfogadhatatlan, hogy amikor mind az Európai Parlament, mind a tagállamok képviselőjeként a Tanács konkrét stratégiát sürget a 2015-ben lejáró program folytatásaként, mindezt az európai polgárok elsöprő egyetértésével, az Európai Bizottság nem teljesíti a kötelességét, és nem fogad el konkrét dokumentumot. Konkrét vállalásokra van szükség, irány számokkal és erre szánt büdzsével. Ezek nélkül nem lehet mérni az előrehaladást és nincs is mifelé mozogni - írta a DK alelnöke közleményében.

A hírek szerint az Európai Bizottság éppen azt mérlegeli, hogy visszafizettessen-e hazánkkal tízmilliárd forintot a Budapest Szíve Program pályázatainak korrupt lebonyolítása miatt. Azt már tavaly nyár óta tudjuk, hogy az EU Csalás Elleni Hivatala lezárta a nyomozását. Azt viszont nem tudjuk, hogy mit csinált azóta a Polt Péter vezette ügyészség a Rogán Antal polgármestersége alatt történt V. kerületi korrupciós botránnyal kapcsolatban - írta a DK sajtóközleményében.