menekültek;Alternatíva Németországért;Frauke Petry;

- Menesztheti elnökét az Alternatíva

Súlyos válságba sodorhatja a német radikális Alternatívát (AfD) a pártelnök, Frauke Petry azon hétvégi kijelentése, amely szerint szükség esetén lövetni kellene a menekültekre a határon. A pártvezetés egyre kevésbé egységes, s komoly hatalmi harc van kibontakozóban.

A minap a Focus című német lap értékelt úgy, hogy az Alternatívának semmit sem kell tennie, automatikusan nő a népszerűsége, hiszen a menekültellenes kijelentések most rendkívül népszerűek. A párt már 12 százalékon áll, a harmadik legerősebb tömörüléssé nőtte ki magát Németországban.

Frauke Petry azonban annyira nyeregben érezte magát, hogy még a „lövetős” mondatot is megengedte magának. A jelek szerint azonban ezzel már túllőtt a célon. Hogy ez milyen hatással lesz a párt közkedveltségére, s megáll-e a népszerűségi mutatóiban tapasztalható folyamatos emelkedés, ezt nem tudni, de Petry kivívhatja maga ellen a sorsot. Megdöbbenésének adott hangot a kijelentés kapcsán Bernd Lucke pártalapító, aki – az Augsburger Allgemeine Zeitungban elmondta, „embertelen és erkölcstelen az a mód, ahogyan az AfD a menekültekkel bánik”. Szerinte volt pártja „mocskos politikát folytat”, amellyel elidegeníti magától az embereket.

Elhatárolódott Petrytől a Jörg Meuthen is, aki az AfD listavezetője lesz márciusi a Baden Württemberg-i tartományi választáson. Ezt megelőzően pedig, Alexander Gauland, a párt elnökhelyettese is szembehelyezkedett a kijelentéssel. Az ellenállás akkorára nőtt az Alternatíván belül, hogy Petryt kötelezték arra: írjon alá egy nyilatkozatot, amelyben deklarálták: a párt „elutasítja, hogy rálőjenek azokra az emberekre, akik békében akarnak az ország területére kerülni”.

A Bild napilap úgy tudja, hogy az AfD-n belül már korábban is egyre elégedetlenebbek voltak Petryvel. Múlt héten Jörg Meuthen hírek szerint egy titkos telefonbeszélgetés során közölte a pártelnökkel, hogy vezetési stílusa is terítékre kerülj az Alternatíva következő elnökségi ülésén. A vezetés egyik meg nem nevezett tagja a Bildnek úgy foglalt állást, hogy Petryt „ellenőrzés alá kell vonni, ha nem vonja le a konzekvenciákat”.

Megkezdődhet az aláírásgyűjtés az állami cégeknél bevezetendő kétmillió forintos bérplafonról szóló népszavazási kezdeményezéshez, miután kedden jogerőre emelkedett a kérdés hitelesítéséről hozott választási bizottsági határozat.