Bár az utolsó felmérések Trump győzelmét jósolták, Iowában végül a teapárti texasi szenátor, Ted Cruz végzett az élen 28 százalékkal, Cruz rengeteg pénzt, időt és szervezőmunkát fektetett Iowába, s ez meghozta az eredményt. A kukoricatermelő államban nagyon erős a vallásos konzervatív szavazótábor, s Cruz az ő szavazataikra biztosan számíthatott. Hiába özönlöttek sokan Trump rendezvényeire, végül csak második lett 24 százalékkal. A milliárdos azonban jóelőre megmondta, nem kell győznie Iowában ahhoz, hogy megszerezze a republikánus elnökjelöltséget. Beszédében köszönetet mondott Iowának, s azt ígérte, győzni fog novemberben.
A republikánus mezőnyben legjobban örülhetett a harmadik helyezett, Marco Rubio floridai szenátor a voksok 23 százalékát kapta Iowában, majdnem behozta Trumpot, s így jó esélyekkel vághat neki az elkövetkező küzdelemnek. A 44 éves szenátor végzett az élen a republikánus politikai fősodorhoz közelebb álló jelöltek közül, s korábbi felmérések azt jelezték, neki lennének a legjobbak az esélyei legyőzni Hillary Clintont. Az egykor nagy esélyesnek kikiáltott Jeb Bush 2,8 százalékkal a vártnál is rosszabbul szerepelt. Csalódott az egyetlen női jelölt, Carly Fiorina. Mick Huckabee, a 2008-as iowai győztes máris bedobta a törülközőt, kiszáll a versenyből.
A demokrata választási gyűléseken nem született egyértelmű döntés, de az előrejelzések is szoros küzdelmet jósoltak. Hillary Clinton 49,78 százalékot ért el, Bernie Sanders 49, 64 százalékot. A harmadik helyezett, Martin O’Malley volt marylandi kormányzó 0,57 százalékkal már búcsúzott is a versenytől, szintén bejelentette visszalépését.
A döntetlen eredmény nagy győzelem a valószínűtlen demokrata jelölt, a 74 éves veterán vermonti szenátor, Bernie Sanders számára, aki gyakorlatilag pénz és hivatalos támogatás nélkül indult neki a választási küzdelemnek, s hatalmas szavazótáborra tett szert. Hillary Clinton beszédében nem hirdethetett győzelmet, s elismerte: „megkönnyebbülés” számára, hogy nem veszített Iowában. 2008-ban Barack Obama ellenében hidegzuhanyként érte a vereség, de most sem lehet teljesen elégedett. Az előválasztási folyamat következő állomása, New Hampshire állam „hazai területnek” számít Bernie Sanders számára, aki ott biztos győzelemre számít. Clinton szerencséjének mondják, hogy a déli államokban folytatódnak az előválasztások, ahol Hillary pragmatikus, középutas demokrata vonalának nagyobb a támogatottsága.
Bernie Sanderst lelkes tömeg ünnepelte Iowában, a leggazdagabb egy százalékkal szemben a 99 százalék érdekeinek képviseletét ígérő, magát demokratikus szocialistának valló Sanders sok fiatalt vonzott, de nem tudott akkora tömeget megmozgatni, mint Barack Obama 2008-ban. Sanders mégis büszke rá, hogy nem a nagytőke támogatja, több mint 3 millió dollár folyt be kampánykasszájába, kis összegű, átlagban 27 dolláros adományokból.