„A korábbi terveket azért kellett átdolgozni, mert a tervezés alatt változott meg az a stratégia, hogy az épületnek mi is lesz a pontos funkciója” – mondta a portálnak Ferenc Marcell Ybl-díjas építész, az épülő úszóaréna tervezője. Az eredeti tervek ugyanis még arról szóltak, hogy a 2019-es világbajnokságra készüljön el az új Dagály uszoda.
Mivel a főváros pályázik a 2024-es olimpiára is, ezért döntött úgy a kormány, hogy olyan uszoda épüljön, amely adott esetben megfelel az ötkarikás játékok kritériumainak is. A legfontosabb ilyen követelmény a nézőszám, azaz a komplexumnak – olimpia esetén – be kell tudnia fogadni 20 ezer nézőt. A korábbi tervek még csak a vb-vel kalkuláltak, ahol ennél kevesebb is elegendő. A jelenlegi, ideiglenesre tervezett lelátók a vb-üzemmódban 15 ezer néző befogadására alkalmasak.
Gyárfás Tamás, Cornel Marculescu és Julio Cesar Maglione. MTI Fotó: Illyés Tibor
Az eredeti tervek szerint egy patkó elrendezésű, aszimmetrikus lelátóval épült volna meg a Dagály, amelynek a fő lelátója a Duna felőli oldalon lett volna, míg a 8000 fő befogadására alkalmas ideiglenes lelátókat a Népfürdő utca felől építették volna hozzá az épülethez.
A módosult követelményrendszer miatt a hétköznapi használatban 5000 fős létesítményt a vb idejére 15 ezer fősre bővítik. Azonban egy esetleges olimpia idején már 20 ezer hely kell, tehát az állandó székeken felül plusz 15 ezer férőhelyes ideiglenes lelátóval kell majd bővíteni az épületet, a tervezőknek egy ennek megfelelő komplexumot kellett megálmodniuk. „Ezt már nem tudtuk aszimmetrikus, azaz egyoldalú lelátóval biztosítani, így az új tervben már az volt a kiindulási pont, hogy a háznak szimmetrikusnak kell lennie” – mondta Ferenc Marcell a portálnak.
A változtatások híre kapcsán többekben felvetődött a kérdés, hogy vajon ez egyet jelenthet-e azzal, hogy a fővárosiak számára lényegében megszűnik a Dagály Strandfürdő. Szaniszló Sándor, az MSZP fővárosi politikusa úgy tájékoztatta a Népszavát, hogy tudomása szerint az olimpiai elképzelés nem fogja megváltoztatni az eredeti terveket, és a kormány az ígéreteinek híven fejleszteni fogja a népszerű fürdőt. Gyárfás Tamás, a Magyar Úszószövetség elnöke nem tud arról, hogy a világbajnokságra jóváhagyott tervek változnának, az éppen Budapesten tartózkodó FINA-vezetők egybehangzóan elégedetten nyilatkoztak a beruházás pillanatnyi állásáról, szerintük minden a terveknek megfelelően halad.
Elöl Cornel Marculescu, a vizes sportokat összefogó nemzetközi szövetség, a FINA ügyvezető igazgatója, valamint Julio Cesar Maglione, a FINA elnöke és Gyárfás Tamás. MTI Fotó: Illyés Tibor
Gyárfás azt is elmondta lapunknak, hogy tudomása szerint a Dagály inkább csak nyer a világbajnokság megrendezésével, hiszen egyes részeit modernizálják, az 50 méteres medencéjét pedig alkalmassá teszik a 2017-es világbajnokság után azonnal kezdődő Masters versenyekre, amelyen több, mint tízezer sportoló vesz majd részt.
Azzal kapcsolatban, hogy a vasárnapi FINA-gálán ki veszi át Hosszú Katinka nevében a díjat, az elnök nem kívánt nyilatkozni.