WHO;világjárvány;Zika vírus;

A brazil kormány a katonaság segítségével veszi fel a harcot az ázsiai tigrisszúnyogok ellen FOTÓK: EUROPRESS/GETTY IMAGES/MARIO

- Világjárványt okoz a Zika

A WHO válságtanácskozást hívott össze hétfőre. Ekkor döntenek arról, hogy a vírus miatt el kell-e rendelni a nemzetközi egészségügyi vészhelyzetet. Az elmúlt két hónapban világszerte 23 országból jelentettek helyi eredetű Zika vírusfertőzéseket. Szeptemberben megkezdődhet a vírus oltóanyagának hatóságilag engedélyezett tesztelése embereken.

Robbanásszerűen terjed a Zika vírus, idén akár négymillió embert is megfertőzhet Közép- és Dél-Amerikában, illetve az Egyesült Államok déli részén – figyelmeztetett az Egészségügyi Világszervezet. Margaret Chan, a WHO főigazgatója szerint „a korábban enyhe fertőzés riasztó méreteket ölthet”. Az Egészségügyi Világszervezet válságstábot állít fel, s hétfői tanácskozásukon döntenek arról, hogy – akár tavaly az Ebola járvány kitörésekor – globális szükséghelyzetet hirdetnek-e.

A vírust az ázsiai tigrisszúnyogok terjesztik. A fertőzés tünetei az influenzára hasonlítanak: magas láz, bevörösödött szem, szem mögötti-, ízületi-, és izomfájdalom, néha bőrkiütés jelentkezhet. A betegség nem halálos, egy héten belül magától is elmúlik. Veszélyes csak a várandós anyákra lehet: a terhesség bármely szakaszában vetélést, halva szülést és mikrokefáliát (kisfejűséget) okoz. Egyelőre sem védőoltás, sem pedig gyógyszer nem áll rendelkezésre ellene. Az amerikai járvány- és közegészségügyi központ legújabb jelentésében azonban az áll: a vírus szexuális érintkezés során és vérátömlesztéssel is elkapható.

A rendellenesség eddig is ismert volt az orvosok előtt, de amíg Brazíliában 2014-ben csak száz ilyen esetről lehetett tudni, addig ez a szám tavaly négyezerre nőtt. A mikrokefália kiváltó okának Margaret Chan az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója szerint a Zika vírust egyelőre nem lehet nevezni, a közvetett bizonyítékok azonban meggyőzőek és rendkívül aggasztóak. Ezzel szemben a brazil egészségügyi minisztérium szerint a kisfejűség hátterében egészen biztosan a vírus áll.

A betegséget 1947-ben fedezték fel ugandai majmokban, egy Zika nevű erdőben. Rá tíz évvel kiderült, hogy Nigériában már emberi megbetegedéseket okozott, a Közép-Afrikában élők évtizedeken keresztül azonban megszokták a betegséget. Sok emberben ellenálló antitestek alakultak ki, így a betegség nem is okozott különösebb gondot. Problémává csak 2014-ben vált, amikor egy ázsiai turista a futball-világbajnokság idején behurcolta a betegséget Brazíliába.

A vérszívók petéiket víz közelében (200 méteres körzetben) helyezik el, amihez kis mennyiségű pangó vízfelület, vagy egy pocsolya is elegendő. Életmódjuk leginkább a házi szúnyogokéhoz hasonlít, gyakran az emberek közelében élnek. Védekezni ellenük gyakorlatilag lehetetlen, mivel nem csak napkeltekor és napnyugtakor csípnek, hanem egész nap.

A brazil kormány bejelentése szerint megpróbálja megsemmisíteni a szúnyogokat, melyhez a lakosság összefogását kérte. Ehhez februárban 220 ezer katonát vezényelnek a fertőzött területekre, akik házról-házra járva szórólapokat osztanak a civil lakosságnak. Ezekben a vírus által terjesztett betegség legfőbb védekezési módjait írják le – írja a BBC News.

Eközben brazil jogászok, tudósok és aktivisták egy csoportja egy olyan beadványt készít, amelyben azt kérik, hogy a vírussal fertőzött kismamák számára tegyék lehetővé a Brazíliában egyébként tiltott – csak egészségügyi indokkal vagy nemi erőszak esetében engedélyezett – abortuszt.

Veszélyben az olimpia?
A vírus komoly gondot okozhat az olimpiai játékokon résztvevő sportolók számára is. Rio de Janeiro polgármestere csütörtöki nyilatkozatát tekintve optimista, szerinte a vírus gyors terjedése „nem probléma az idei olimpia számára". Eduard Paes megjegyezte, hogy a fél év múlva, augusztus 5-én kezdődő játékokat az ottani téli – szárazabb és hűvösebb – időszakban rendezik meg, akkor pedig „sokkal könnyebb" a szúnyogok elleni harc. A sportvilágban mindenesetre aggodalmat kelt a vírus. Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke kijelentette, mindent megtesznek a játékok védelme érdekében, és útmutatót adnak ki a sportolók, valamint az esemény látogatói számára.
Azt tanácsolják a versenyzőknek, hogy viseljenek hosszú ujjú ruhát, kerüljék a pocsolyákat, az állóvizeket, a sűrű növényzetet, és ne hagyják nyitva az ajtókat, ablakokat, inkább használják a légkondicionálót.

Európában is terjed a betegség

A szúnyogok már Európa számos országában megtelepedtek. Így Olaszországban, Dél-Franciaországban, egyes spanyol üdülőterületeken és az Adriai-tenger keleti partján is szaporodnak.

A magyar járványügyi felügyeleti rendszerben még nem szereztek tudomást Zika vírus okozta fertőzésre utaló megbetegedésről - közölte az ÁNTSZ. Hangsúlyozták, hogy a fertőző betegség behurcolásának kockázata Magyarországra rendkívül alacsony, de nem zárható ki.

Németországban eddig összesen két esetet diagnosztizáltak, Hollandiában hat Suriname-ból hazatért utazó fertőződött meg. Finnországban és Dániában egy esetről tudnak, míg a legtöbb beteg az Egyesült Királyságban található. Itt 2014 decembere óta öt embernél igazolták a fertőzést. Az elmúlt két hónapban világszerte 23 országból jelentettek helyi eredetű fertőzéseket.

Őszre készülhet el a védőszérum
FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/MARIO TAMA

FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/MARIO TAMA

Szeptemberben megkezdődhet a vírus oltóanyagának hatóságilag engedélyezett tesztelése embereken. Szakértők úgy vélik, a megbetegedés ellen jó módszer lehet a nyugat-nílusi láz ellen kifejlesztett, még kísérleti stádiumban lévő oltóanyag módosítása. A vakcina kifejlesztésén egy amerikai-kanadai kutatócsoport dolgozik. Ha a szer megállja a helyét a teszteken, úgy egy hónappal később el lehet kezdeni az immunizációt a legsúlyosabban érintett területeken.

Összeszámolni sem lehet, hányszor tesztelték már az oroszokat, hogyan viselnék, ha Vlagyimir Iljics Lenin bebalzsamozott holttestét kivinnék a Vörös téri mauzóleumból és eltemetnék. Ezúttal Vlagyimir Putyin nyúlt a kényes témához, de gyorsan visszakoznia kellett.