Több mint fél év óta a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség botrányaitól hangos a sajtó. Nem is csoda, hiszen furcsa megvesztegetésekről hallani, s az lehet az érzésünk, hogy mindaz, amit eddig tudunk, csak a jéghegy csúcsa. A FIFA kedden megerősítette, hogy öten szállhatnak versenybe a szövetség elnöki tisztségéért. Ők a következőek: Tokyo Sexwale (dél-afrikai), Gianni Infantino (svájci), Jerome Champagne (francia), Ali al-Husszein (jordániai) és Szalman Bin Ibrahim al-Kalifa (bahreini).
A FIFA tisztújítása kapcsán tehát már valamivel tisztábban látunk, ám a nemzetközi szövetség ügyei mellett elsikkad az a nem éppen jelentéktelen kérdés, hogy mi lesz az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) irányításával. A szövetség elnöke, Michel Platini ugyanis Sepp Blatterhez hasonlóan el van tiltva minden sporttal kapcsolatos tevékenységétől, méghozzá nyolc évre. Már korábban eldőlt, nem indulhat a FIFA február 26-án esedékes tisztújításán sem. Arról azonban egyelőre nincs szó, ki örökölheti meg tőle az európai szövetség vezetését, s miközben valóságos tolakodás tapasztalható a FIFA elnöki székéért, az UEFA-nál az utódlás tekintetében méla csend honol.
Pedig az európai szövetségnél nem egyszerű a jelenlegi helyzet. Ezt egyértelműsítette Gianni Infantino, az UEFA főtitkára múlt pénteki sajtóértekezlete is. Bár a 45 éves svájci-olasz kettős állampolgár sportdiplomatának elvben Platini segítőjeként kellett volna fellépnie, amikor beszámolt az európai szövetség végrehajtó bizottságának üléséről, mivel Platini eltiltását tölti, s mindez idáig nem neveztek meg ideiglenes UEFA-elnököt sem, ezért Infantinóra három különböző szerep is hárul: nemcsak az UEFA főtitkára, hanem de facto vezetője is, illetve Sepp Blatter esélyes utódjelöltje.
A sajátos állapotok ellenére Platini mintha váltig ragaszkodna az elnöki székhez. A végrehajtó bizottság legfontosabb döntése is az volt, hogy nem akar kijelölni időpontot az UEFA elnökválasztására, erre csak azt követően kerítenek sort, ha a Nemzetközi Sportbíróság (CAS) meghozza döntését az egykori francia aranylabdás fellebbezése ügyében, aki az eltiltásról szóló döntést vitatta. Az UEFA úgy tesz, mintha mi sem történt volna. Erről árulkodik közleménye szerint is, amely szerint Platini „amilyen gyorsan csak lehet” visszatérne a labdarúgás vérkeringésébe. Minimális azonban az esély arra, hogy a CAS felülbírálná a FIFA etikai bizottságának döntését. Az európai szövetség csak az időt húzza, amit az is bizonyít, hogy a CAS döntése előtt még a FIFA fellebbviteli bizottságának is döntenie kell az ügyben.
Az európai szövetség vezetését illetően tehát a lehető leghamarabb is csak a FIFA elnökválasztását követően várható bárminemű mozgás. Ám ez is nagyon derűlátó jóslat. Ami azonban biztos, hogy az UEFA május 3-án rendezi kongresszusát Budapesten. Ezt egyszer már elhalasztották március 23-ról Platini rendezetlen ügyére hivatkozva. Kínos lenne még egyszer a halasztás mellett dönteni. A legvalószínűbb forgatókönyv szerint a júniusban kezdődő Európa-bajnokságon sem lesz még elnöke az európai szövetségnek, amivel lényegében saját magáról állítana ki szegénységi bizonyítványt.
Az időhúzást nemcsak Platini nehezen csillapítható hatalmi ambíciói magyarázhatják, hanem az is, hogy mindegyik esetleges utódjelölt ellen szól valami nyomós érv. Korábban Wolfgang Niersbachot, a Német Labdarúgó-szövetség (DFB) elnökét emlegették, mint az UEFA következő első emberét, már ha Platini átvenné a FIFA irányítását, azóta azonban nagyot fordult a világ. Niersbach ugyanis alaposan belekeveredett a 2006-os németországi labdarúgó világbajnokság odaítélésével kapcsolatos botrányba, így az ő esélyei minimálisra csökkentek. A spanyol UEFA-alelnök, Ángel María Villar Llona pedig a FIFA etikai bizottságának célkeresztjébe került. A luxemburgi szövetség elnöke, Paul Philipp találóan fogalmazta meg a Le Quotidien című lap hasábjain: „A szövetség kapitány nélküli hajóhoz hasonlít”.
Az UEFA elnökválasztásánál most fontosabbnak tűnik az európai szövetség számára, hogy Infantinót válasszák meg február végén a FIFA elnökének. Az esélyeket nehéz előre megjósolni. Bár az UEFA 53 szavazati joggal rendelkező tagszövetségének nagy része támogatja őt, az UEFA múlt pénteki nyoni tanácskozásán kiderült, szó sincs arról, hogy ezen szövetségek egy emberként állnának mögötte. A Német Labdarúgó-szövetség mindenesetre reményét fejezte ki, hogy nem lesz sok elhajló tagország.
A FIFA elnökválasztásán 209 tagország képviselője szavazhat majd titkos voksolás során. Feltételezések szerint a bahreini al-Kalifa hozhatja Ázsiát, Afrika megosztott lehet, így az amerikai kontinens képezheti a mérleg nyelvét. E földrészen alighanem a svájci áll jobban, mert a közép-amerikai szövetségeket tömörítő szervezet, az Uncaf támogatásáról biztosította őt. Az Észak- és Közép-amerikai, Karibi Labdarúgó-szövetségek Konföderációja (Concacaf) egy részszervéről van szó, amely a costa ricai, a salvadori, a hondurasi, a panamai, a guatemalai, a belizei, illetve a nicaraguai szövetséget foglalja magában.