Merkel;menekültek;Seehofer;

FOTÓ: Getty Images

- Merkel "súlyos válságba" sodorta a CDU-t

Kompromisszumra jutottak a német pártvezetők a csütörtöki válságtanácskozás előtt a menekültkérdést illetően. A német dpa szerint az Angela Merkel kancellár és Sigmar Gabriel alkancellár, SPD-elnök által javasolt menekültprogram szerint a tervezettnél több szíriai menekülttől tagadják meg családjuk Németországba hozatalát. A rendelkezés a szíriai menekültek körülbelül egyötödét érinti majd. Horst Seehofer, a CSU elnöke a mai találkozóig gondolkodási időt kért, elfogadja-e a szövegtervezetet. 

A német kormány a szilveszteri kölni események miatt, amikor a városban bevándorlók nőket inzultáltak, s raboltak ki, gyorsított eljárásban toloncolja ki az országból a bűncselekményeket elkövetett külföldieket. A rendelkezés érvényre juttatására a Bundestag szerdán megkezdi az erre vonatkozó javaslat vitáját.

Angela Merkel menekültpolitikája súlyos válságba sodorta a CDU, a bajorországi testvérpárt, a CSU, valamint a szociáldemokrata SPD munkáját. Seehofer levelet intézett a kancellárhoz, amelyben nyíltan az eddigi kurzus megváltoztatására szólította fel a kancellárt. Ebben azt állította, hogy a kormányzatot végső esetben feljelenti az alkotmánybíróságnál. Az SPD élesen bírálta a kezdeményezést, s a bajor miniszterelnök lépését úgy értékelte, hogy azzal felmondta a koalíciós együttműködést. A kereszténydemokrata Volker Kauder egységre szólította fel a kormányzatot.

Joachim Hermann bajor belügyminiszter igyekezett elvenni Seehofer fenyegetésének élét. Mint az ARD egy programjában elmondta, nem akarják megdönteni a német nagykoalíciót, s nem is törekednek arra, hogy panaszt tegyenek az alkotmánybíróságnál. A céljuk csak az, hogy felgyorsítsák „azoknak az intézkedéseknek az elfogadását, amelyek előnyösek Németország számára” – fogalmazott.

Az újabb koalíciós válság miatt a kormány pártjai átdolgozzák a novemberben született kompromisszumot, amely az akkori vitákat zárta le. A legújabb kompromisszumnak egy vitatott része van Seehoofer számára. A politikus vitatja azt a kitételt, amely szerint Németországba utazhatnak családtagjaik után azok a szíriai nők és gyermekek, akik jelenleg jordániai és libanoni táborokban tartózkodnak.

Médiaközlések szerint a menekültválság kitörése óta most januárban fordult elő először, hogy több nő és gyermek érkezett német görög területre, mint férfi. A Funke médiacsoport arányukat 55 százalékban adta meg. 2015 júniusában még csak 27 százalék volt a nők és gyermekek aránya. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága szerint ennek a családegyesítés az oka, vagyis a férfitagok után utaznak hozzátartozóik.

Az SPD beleegyezett az uniópártoknak azon javaslatába, amely szerint az észak-afrikai államokat biztonságosnak minősítsék. Ezzel megkönnyítik az ebből a régióból származó, bűncselekményeket elkövetett bevándorlók visszaküldését.

A német válságcsúcsot csütörtökön délután rendezik meg, ezt követően a kancellár este a tartományi miniszterelnökökkel folytat megbeszéléseket. A tartományi vezetők nagyobb segítségre számítanak Berlin részéről a menekültek elszállásolása során, s azt remélik, hogy e költségek egy részét a Hartz-IV rendszer keretében átveszi az állam. 

Tavaly augusztustól Szlovákiában is működik az Uber alternatív taxisszolgáltatás, igaz, egyelőre csak a fővárosban. A taxisok kezdeti tiltakozásai után jelenleg a cég csendben működik, a kormányzat sem tervezi a szabályok szigorítását az Uber miatt – írta összeállításában az Új Szó.