A kormánypárti Magyar Idők szerint Balog megkérte Kriza Ákos polgármestert és a helyi tankerületi vezetőt, hogy szervezzen meg egy találkozót a helyi tantestületekkel és szülőkkel. Ahogy arról lapunk is beszámolt, a Miskolci Herman Ottó Gimnázium tanári kara január 6-án az oktatás rendszerszintű kritikáját megfogalmazó nyílt levelet tett közzé, amelyhez kedd délutánig már több mint 22 ezren - diákok, szülők, tantestületek, civil szervezetek - csatlakoztak.
A támogatók között feltűnt a székesfehérvári Teleki Blanka Gimnázium és Általános Iskola, amelyet 1998-tól 2012-ig Sipos Imre, jelenlegi köznevelésért felelős helyettes államtitkár vezetett, s nem mellesleg itt töltötte gimnáziumi éveit Orbán Viktor miniszterelnök. A hvg.hu szerint Orbán itt ismerkedett meg Simicska Lajossal is. A lap érdeklődésére az iskola igazgatóhelyettese azt közölte, azért döntöttek a csatlakozás mellett, mert ott is "ugyanolyan tragikus a helyzet, mint bárhol máshol, ne keressünk ebben további összefüggéseket".
Az egyre nagyobb felháborodás hatására Balog Zoltán és Czunyiné Bertalan Judit köznevelésért felelős államtitkár múlt szombaton közös sajtótájékoztatót tartott, ahol bürokráciacsökkentésről és közoktatási kerekasztal létrehozásáról beszéltek, amelyről egyelőre csak annyit tudni, hogy oda az államtitkárok hívhatnak majd meg szervezeteket. Az ugyanakkor biztosnak látszik, hogy a kormány által létrehozott Nemzeti Pedagógus Kar képviselői helyet kapnak a kerekasztalnál.
"Annak érdekében, hogy valódi elmozdulás következhessen be, elengedhetetlen, hogy minden közoktatásban érdekelt szervezet helyet kapjon a tárgyalóasztalnál" - jelezte a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete. Mendrey László elnök szerint az eddigi egyeztetési gyakorlat csődjét bizonyítja az eredményességi mutatók által jelzett mélyrepülés, és az ennek nyomán kibontakozott "elemi erejű" tiltakozás. "Ennek figyelmen kívül hagyása súlyos hiba" - közölte, a kerekasztal mihamarabbi összehívására sürgetve a döntéshozókat.
Balog Zoltán az RTL Klub Házon kívül című műsorában úgy nyilatkozott: a Klebelsberg Intézményfenntartó Központtal (Klik), az oktatás központosításával kapcsolatban "túltolták egy kicsit a biciklit", de tervezik, hogy lejjebb vigyék a döntési szinteket, hogy ne kelljen mindig a központra várni. Azt ugyanakkor hangsúlyozta: a Kliket nem fogják megszüntetni.
A tiltakozó pedagógusok szerint azonban nem elegendő a rendszer kozmetikázása, azt csak látszatmegoldásnak tartják. A Pedagógusok Szakszervezetének miskolci szervezete február 3-án fáklyás felvonulást szervez a borsodi megyeszékhelyen. A tüntetéshez már többen csatlakoztak, s tárgyalnak a miskolci közlekedési érdekképviseletek bevonásáról is.