maszk;Tutanhamon;epoxi;Egyiptom Múzeum;

FOTÓ: EP/GETTY IMAGES/HANNES MAGERSTAEDT

- Tutanhamon-maszk: bíróság előtt a rongálók

Egyiptomban nyolc ember ellen indítottak pert a Tutanhamon-maszk letört szakállának helytelen visszahelyezése, valamint az elkapkodott akció közben okozott károk miatt. A világhírű aranymaszk szakállát karbantartási munkálatok alatt törték le, majd epoxival gyorsan visszaragasztották. 

A baleset még 2014 nyarán történt, ám arra csak tavaly januárban derült fény. A nyolc perbefogott egyiptomit "súlyos gondatlansággal" és a "szakmai előírások megsértésével" vádolják. Az ügyészség meglátása szerint ráadásul az érintettek megpróbálták "álcázni" tettüket. A vádirat alapján a maszkra száradt epoxit egy éles szerszámmal próbálták lekaparni, aminek következtében karcolások keletkeztek a felbecsülhetetlen értékű műtárgyon.

A vádlottak között van az Egyiptom Múzeum akkori igazgatója és a restaurációs részleg vezetője is. Előbbi a botrány kirobbanásakor adott első nyilatkozatában cáfolta a műtárgyban keletkezett károkról szóló híreket. A maszk egy hónappal ezelőtt került vissza eredeti helyére, egy több mint kilenc héten át folyó restaurációs munka után, amelyet egy német szakértői csoport végzett el. Az aranymaszkot Howard Carter és George Herbert brit régész fedezte fel 1922-ben a fiatalon elhunyt fáraó csaknem érintetlen sírjának feltárásakor.

Újabb és újabb Fideszes politikusokról derül ki, hogy maguk, vagy rokonságuk tetemes mennyiségű földet szerzett az állami területek most folyó privatizálásakor. A Blikk szúrta ki, hogy Csongrád megyében Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter rokonsága négy helyszínen 505 hektár földet vásárolt 753 millió forintért.