Madridban egyik párt sem szerzett abszolút többséget a december 20-i parlamenti választáson, a konzervatív néppárti kormányfőnek eddig nem sikerült koalíciós partnereket találnia. VI. Fülöp király a héten egymás után fogadta audiencián a pártok vezetőit, de nem könnyű a dolga, mivel spanyol demokrácia helyreállítása óta első alkalommal fordul elő, hogy egyik pártvezető sem tud kormányképes többséget felmutatni. Az uralkodó tegnap a három legtöbb szavazatot szerzett tömörülés, a Podemos, a Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) és a konzervatív Néppárt (PP) vezetőjével konzultált.
Pablo Iglesias, a radikális baloldali Podemos párt vezetője tegnap első alkalommal tárgyalt négyszemközt VI. Fülöppel, fehér ingben, nyakkendő nélkül, meglepő bejelentéssel érkezett a királyi audienciára. Mint sajtóértekezletén beszámolt róla, közölte az uralkodóval, hogy kész koalícióra lépni a szocialistákkal, illetve a kommunistákat is magában foglaló Egyesült Baloldallal (IU). Sőt, közölte azt is, hogy miniszterelnök-helyettesi posztot akar betölteni az esetleges baloldali kabinetben.
Iglesias bejelentése enyhén szólva is váratlanul érte Pedro Sánchezt, a PSOE főtitkárát, akit tegnap másodikként fogadott VI. Fülöp. "Már a kormányomat is összeállította a Podemos" - viccelődött. A szocialisták vezetője eddig elzárkózott attól, hogy nagykoalícióra lépjen a konzervatívokkal és a középjobb Ciudadans párttal, s arra sem tett ígéretet, hogy pártja képviselői tartózkodásukkal lehetővé tennék Rajoy beiktatását. Sánchez szívesen állna egy baloldali koalíció élére, pártja azonban ezt legfeljebb csak azzal a feltétellel támogatná, ha a Podemos lemondana egyik fő választási ígéretéről, a katalán önrendelkezés támogatásáról. Erre a Podemos eddig nem volt hajlandó. Sánchez tegnap közölte, csak akkor kezd tárgyalásokat a radikálisokkal, ha Rajoy kudarcot vall.
Az ügyvezető kormányfőt fogadta utolsóként pénteken a király, s noha miniszterelnök úrként köszöntötte Mariano Rajoyt, a várakozások ellenére mégsem zárult pozitívan a tárgyalásuk. Rajoy megköszönte az uralkodó bizalmát, de közölte, nem vállalja a kormányalakítást. VI. Fülöp hétfőre a Zarzuela palotába kérette az új házelnököt, a szocialista Patxi Lópezt, s a tervek szerint hét közepén újabb konzultációt kezd a pártokkal. Ám még az sem kizárt, hogy végül előrehozott választásokat tartanak Spanyolországban.