Morales;India;

- Még tíz évig maradna az elnök

Ősi indián ceremóniával, a felkelő Nap sugarainál, andesi zene mellett Tiahuanaco pre-inka romvárosnál ünnepelte tegnap hivatalba lépésének 10. évfordulóját a bolíviai elnök. Evo Moralest, a dél-amerikai ország első indián államfőjét ma a parlamentben köszöntik, s az elnök tévébeszédet is mond az évfordulón. 

A populista baloldali politikus földcsuszamlásszerű győzelmet aratott a 2005-ös elnökválasztáson, 2006. január 22-én lépett hivatalba, s hírek szerint egyelőre nem is akarja átadni a posztját. Az ajmara származású Morales 2005-ben 54 százalékot szerzett, 2009-ben 64 százalékkal választották újra, s 2014-ben 61 százalékkal harmadszor is megerősítették az elnöki székben.

Morales büszke rá, hogy rácáfolt a kételkedőkre, s meg tudta őrizni népszerűségét. Bolívia gazdasági teljesítménye majdnem megháromszorozódott az elmúlt évtizedben, nem utolsósorban persze a magas nyersanyagáraknak köszönhetően. Az ország fő exporttermékei a földgáz, a cink, az ón, Kolumbia és Peru után a világ harmadik legnagyobb kokatermelője. Tavaly is 4,8 százalékos volt a növekedés. Bolívia azonban így is a világ legszegényebb államainak egyike.

Morales hivatali ideje 2020-ban járna le, de az államfő népszavazást akar kiíratni, hogy ismét indulhasson, s újabb öt évre meghosszabbíthassa országlását. A 2009-ben elfogadott bolíviai alkotmány ugyan csak egyszeri újraválasztást engedélyez, de a legfelsőbb bíróság úgy döntött, hogy Morales első hivatali idejét nem számítják, s ezért indulhatott harmadszor 2014-ben. Ha a február 21-re tervezett referendumon jóváhagyják a módosítást, Morales 2019-ben újra jelöltetheti magát.

Bolívia szoros szövetségese Venezuelának, Morales a néhai Hugo Chávez elnök rendszeréről vette a mintát. A dél-amerikai ország és az Egyesült Államok viszonya ugyanakkor feszült, Bolívia nem csatlakozott az amerikaiak drogellenes háborújához, mondván, a kokatermelés felszámolása ellentétes az ország hagyományaival és az ebből élő parasztok érdekeivel. Az elnök 2008-ban kiutasította az amerikai kábítószer-ellenes hivatal, a DEA képviselőit, azóta nincs amerikai nagykövet sem La Pazban. Gonzalo Sánchez de Lozada volt bolíviai elnök amerikai emigrációban él, számos ellenzéki vezető is az Egyesült Államokba távozott. 

Noha elvileg ugyan már csak pár nap van hátra a Genfbe tervezett, a szíriai válsággal foglalkozó békekonferencia kezdetéig, egyelőre nem sok megfigyelő veszi biztosra az eredeti menetrend betartását.