trafikok;nemzeti italboltok;koncessziós jogok;ital-kiskereskedelem;

- Trafikmutyi után nemzeti italboltok?

Újra felröppent a hír: a trafikokhoz hasonlóan nemzeti italboltok nyitását tervezi a kormány. 2014 márciusában írtunk arról, hogy a kabinet államosítaná és újraosztaná az ital-kiskereskedelmi piacot. Akkor Giró-Szász András - az akkori Kormányzati Információs Központ vezetője - egyenesen ,,sajtókacsának” nevezte a hírt és cáfolta, hogy a kormány tervbe vette volna a terület átszabását.

A ,,nem létező elképzelés” szerint az élelmiszerboltokban csak sört és bort lehetne csak árulni, az égetett szeszek értékesítését a botrányosan átalakított trafik struktúrához hasonlóan alakítanák ki: a nemzeti italboltokat koncessziós joggal, az engedélyeket megpályáztatva alakítaná át a kormányzat. A Figyelő csütörtöki számában arról ír, hogy a parlament tavaszi ülésszakán az Országgyűlés elé kerülhet olyan törvénymódosítás, mellyel kimondanák: alkoholt csak meghatározott, speciális értékesítési jogosítvánnyal rendelkező árusítóhelyeken lehet majd vásárolni.

A parlament honlapján megtalálható törvénymódosítási tervekből egyelőre annyi látszik, hogy a kormány egyebek mellett a jövedékiadó-törvény újraírására készül. Ebbe a nemzeti italbolt „intézményrendszerének” kialakítása is belefér, de a gazdasági hetilap azt is írja: érdemes lesz figyelni továbbá azt is, hogy a szeszesitalgyártásban milyen új szereplők bukkannak fel. Lázár János, Miniszterelnökséget vezető miniszter határozottan cáfolta a nemzeti italbolt-hálózat létrehozását. A tegnapi Kományinfón közölte, nincs ilyen terv a kormány asztalán.

A Budapest Banknál érdeklődő ügyfelek vidéken, elsősorban a kisebb településeken új lakóház építésére, míg a nagyobb városokban inkább új lakás vásárlására igényelnék a családok otthonteremtési kedvezményét (csok), valamint a kamattámogatott hitelt.