Pénteken lejár a módosított Városligeti Építési Szabályzatának (VÉSZ) véleményezésére adott fővárosi határidő. A partnerségi egyeztetésre rendelkezésre bocsátott dokumentumokból jól látható, hogy a hatályos építési szabályozások a legkevésbé sem játszanak szerepet a VÉSZ megalkotásában. Garay Klára, a Városliget beépítéséért kitartóan küzdők egyike meghökkentő listát állított össze a változásokból.
Az OTÉK felfüggesztése nyomán lehetővé vált, hogy a régi vidámpark helyére épülő Biodom fedett területe zöldfelületnek számítson, csakhogy sikeresen megvásároltak egy olyan Biodom tervet, amelyre zöld tető nem is telepíthető, mivel csaknem teljes egészében transzparens szerkezetek alkotják, így nem lesz zöld tető. Az Állat és Növénykertben a kötelezően előírt 40% helyett ezért 25 százalék lesz a zöld, az is csak azért ennyi, mert beleszámították a szökőkutakat, vízmedencéket és csobogókat.
Újabb ígéretes látványterv az újjáépülő Közlekedési Múzeumról. MTI Fotó: Kallos Bea/Liget Budapest Projekt
A Felvonulási tér beígért zöldítése helyett kiszélesítendő Dózsa György út bekapja mind a százkettő darab japánakácot, amelyek most a történelmi Városliget határát jelzik. Lesz viszont új gyalogos és egy kerékpáros sáv, visszaépül a színház, amelyre nem lehet zöld tetőt tenni, a Regnum Marianum emlékhely, marad az 56-os emlékmű, két épület készül a Néprajzi Múzeumnak. Innen indul a 25 m széles, ligeten átvezető sétány. Ezenfelül létesülnek mélygarázsok le és felhajtókkal, fogadótér a színházak és múzeumok számára, padok és belső sétányok. A zöldet a gyeptéglarács képviseli a mélygarázs tetején a 81 cm-es talajréteg fölött, amelyen egész nap autók fognak parkolni.
Épül egy 200 négyzetméteres látogatóközpont is, amiről eddig szó sem volt, 5 darab, egyenként 80 négyzetméteres vendéglátó helyiség, nyolc, egyenként 100 négyzetméteres nyilvános WC és 3 legfeljebb 80 m2 alapterületű kiskereskedelmi egység. Cserébe lesz kutyafuttató és futókör, új sportpályák és kertészeti központ. Az ígéretekkel ellentétben nem épül még zöld tető a Zene házára sem, mivel a lyukas lángos hajlásszöge ezt nem teszi lehetővé. Az új Nemzeti Galéria födémjére sem tehető zöld tető, mivel az leginkább rommá tört almásládákra hasonlít, és az újjáépített Közlekedési Múzeum kupolájára sem - ír a részletekről a nol.hu.
Ahogy a Népszava már beszámolt róla, nem lehet népszavazást tartani a budapesti olimpia és a Városliget beépítése ügyében, ugyanis a Kúria tegnap megtagadta a kérdések hitelesítését.
Karácsony Gergely Városligettel kapcsolatos népszavazási kezdeményezését a Kúria azért utasította el, mert a kérdést a 2013. december 24-én hatályba lépett, a Városliget megújításáról és fejlesztéséről szóló törvény szabályozza, fővárosi szintű népszavazás pedig nem alkalmas törvény hatályon kívül helyezésére. Így a Zugló PM-es polgármestere által kezdeményezett népszavazás egy olyan módosítás kikényszerítéséről szólna, amely „ellehetetlenítené az Országgyűlés által törvényben meghatározott célt” - áll az indoklásban. Karácsony abszurdnak nevezte a döntést, mivel a Kúria állítása nem állja meg a helyét: a Városliget törvény nem rendelkezik arról, hogyan kellene a parkot beépíteni. Peremszabályokat határoz meg, a részletek kidolgozását pedig a fővárosra bízza. A 2013. december 24-én hatályba lépett jogszabályban nincs szó múzeumokról, a kormányzati szándék nem jogilag létező dolog, így "nettó hazugság", hogy a népszavazás felülírná a törvényt - figyelmeztetett a polgármester.