Hornung Ágnes szerint a korábbi kedvezmények kivezetése miatt megdráguló otthonteremtés miatt álltak le a lakásépítések, az új otthonteremtési támogatási rendszer nyomán azonban lendületet kapnak a lakásberuházások és minden, a feltételeknek megfelelő családnak lehetősége lesz új otthonhoz jutni. Az államtitkár asszony által elmondottakat összefoglalva - a korábbról már ismert döntésekkel együtt - az új támogatási rendszer két pillére az új építésű lakások áfájának 27-ről, öt százalékra csökkentése - lakásoknál 150, családi házaknál 300 négyzetméter alapterületig-, a természetes személyek saját célú építkezéseinél pedig a költségek legalább 70 százalékáig számlával igazolt áfatartalom visszatérítése maximum 5 millió forintig. Mindkét kedvezmény 2019. december 31-ig vehető igénybe. Új lakásnak az áfatörvény szerint az számít, amelynek még nincs használatbavételi engedélye, vagy a használatbavételi engedély és az értékesítés között nem telt el két év.
Az igényléskor előzetes költségvetést kell benyújtani, amit a pénzintézet ellenőriz és ha megfelelő, akkor elfogadja azt. A költségek között a telek, az építőanyag és az építési szolgáltatások szerepelhetnek. Fővállalkozóval építtetett családi házra az értékesítéskori csökkentett áfa vonatkozik. A CSOK igénybevételének felső, 30 milliós korlátjának eltörléséről az államtitkár nem tudott nyilatkozni, ez a kormány döntésétől függ. Viszont az a kormányzati szándék, hogy a biztosított jogviszony, illetve a munkaviszony igazolására vonatkozó korlátok maradjanak a rendszerben.
Egyébként a kormány számításai szerint a program hatása a költségvetés bevételi oldalán is megjelenik majd, de a költségvetési előirányzatok módosíthatók is, ha a tömeges igény miatt erre szükség lenne. A vártnál magasabb tavalyi adóbevételek a 2016-os költségvetésben olyan lehetőséget teremtettek, hogy a kormány által eldöntött és fontosnak ítélt kérdésekre forrást biztosítanak - mondta Hornung Ágnes. Arról is beszélt, hogy az új intézkedések új trükköket is eredményeznek, de az adóhatóság felkészül, feltérképezik és csökkentik ezeknek számát, fokozott figyelemmel keresik majd a visszaéléseket. Az áfacsökkentés nyomán kialakuló lakás áremelkedést is érzékelték, ami Hornung Ágnes szerint érdekes tendencia, mindenesetre azzal kalkulálnak, hogy a rendelkezés hosszú távon fejti ki a hatását, azaz az árakban is hosszú távon fog tükröződni az áfacsökkenés érdemi hatása.
Káros, hogy a CSOK leginkább a magasabb jövedelműeknek kedvez, a legrosszabb helyzetben lévő családokat pedig kizárja a támogatásokból. Miközben a területi egyenlőtlenségeket is fokozza, és jelentős motivációt teremt a támogatással való visszaélésre - foglalta össze a véleményét Habitat for Humanity Magyarország. Szerintük hiba, hogy a kizárólag az új lakások építésére vonatkozó jelentős áfa-csökkentést, valamint a CSOK módosítását nyilvános vita, társadalmi vagy szakmai egyeztetés nélkül vezették be. Ennél súlyosabb probléma, hogy ezek a jelentős közpénzt felhasználó intézkedések nem enyhítik a lakhatási szegénységet, mert nem hozzáférhetőek a szegények számára. Félő, hogy a rászoruló családok helyett az ingatlanfejlesztőknek, és az építőipari vállalatoknak kedveznek majd.