Ha az unió a márciusi csúcsig nem oldja meg a migrációs válságot, akkor a belső határok nélküli övezet összeomolhat, mondja Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke, amihez Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke csak annyit tesz hozzá: Schengen megmentéséért felül kell emelkedni a nemzeti önzésen. Kellene, de nem fog menni.
Ha eddig csak sejtettük, most már tudhatjuk is, igaz, amiről a brüsszeli folyosókon beszélnek: ha Schengen összeomlik, sodorja magával a közösség egészét is, az Európai Uniónak jelenlegi formájában vége. A merkeli dilemma immár európaivá dagadt. Ha enged a nyomásnak és feladja európai etikáját, akkor arcát veszti, ha nem enged, úgy a hatalomból buktatják ki. A dilemma okozója: az unió 28 felé szakadva képtelen összhangot teremteni az európai értékek és a menekültek kezelésének prakticizmusa között. A közösség áldozatául esik a kerítések tövében felhergelt nacionalista félelemnek.
De mindez csak a menekülthullám által feldobott mély ellentmondások habja. Annak, hogy a közép-kelet-európai nemzetállamok - Nagy-Britannia teljes egyetértésével - nem akarnak mélyebb politikai integrációt, Európai Egyesült Államokat. További ok, hogy Brüsszelnek nincs válasza a 2008-as válság következtében végleg megroggyant jóléti állam jövőjére nézve, hogy nem sikerült érezhető mértékben felzárkóztatni a perifériát a centrumhoz, minek következtében megerősödtek az unióellenes mozgalmak és pártok, feltámadt a nacionalizmus, az autoriter hatalom iránti vágy.
A szakadás mégsem lesz egyszerű. A magországok - akár London nélkül - geopolitikai zavarokat okozva megalakíthatják az Unió utódját, míg Közép-Kelet-Európa is megcsinálhatja a saját, V-akárhányas államszövetségét, csak az a kérdés, hogy milyen hatással lesz ez a gazdaságukra. Meddig maradnak hatalmon az unióellenes nacionalista erők abban a káoszban, amit az EU szétesése hoz, s a következő kormányok mit kezdenek majd egy immár hosszú távon is bizalmatlan mag-Európával?
A földrészre bizonytalan időszak vár. Mondhatja Orbán Viktor: ma nem az a kérdés, hogy egymás ellen fordulnak-e nemzetek, hanem az hogy lesz-e Európa. A dolog fordítva áll: ha nem lesz Európa, egymás torkának eshetnek a nemzetek. Vissza a XX. századba!