Egészen apró kihágásért is már kiutasítás a „jutalmuk”. A rendszer ellenségének számít például az, aki nem hajolt elég mélyre Kim Ir Szen és Kim Dzsong Il emlékművénél, akinek családtagjai külföldre menekültek, de ellenség az is, aki nem fizetett elég adót, vagy aki lebukott, hogy a feketepiacon kereskedett. Azoknak is el kell hagyniuk a fővárost, akik büntetett előéletűek. Phenjanban akárki nem telepedhet le. A sztálinista állam kirakatvárosáról van szó. Ha valaki vidékről akarna a fővárosba utazni, egy sor különengedélyt kell beszereznie.
Phenjan a pártelit városa, bár hogy már itt sem minden a régi, azok a jelentések is bizonyítják, amelyek szerint mind több szegény, nyomorgó, éhező ember szivárog Phenjanba hogy pénzt kolduljanak. Sigemura Tosimitu, a tokiói Vaszeda Egyetem professzora, az észak-koreai események szakértője a Telegraphnak elmondta, Phenjan elvesztette stabilitását, egyre több bűncselekményről, rablásról számoltak be, s a feketepiacon is virágzik a kereskedelem. Szerinte azonban a város megtisztítását politikai okok is magyarázzák.
A hatalom ugyanis tüntetésektől fél a pártkongresszus alatt, ami azért is lenne kedvező időpont tiltakozó akciók megszervezésére, mert 35 év óta először ülnek össze a Koreai Munkapárt képviselői. Olyan hírek is napvilágot láttak, amelyek szerint disszidens csoportok akarnak „zavart kelteni”, például drónokkal propagandaanyagokat ledobni Phenjan felett. Elemzők szerint a pártkongresszust a kis vezér, Kim Dzsong Un arra használja fel, hogy saját „világraszóló” eredményeivel büszkélkedjen.