A kormányfő a Nepomuki Szent János-plébániatemplomban tartott beszédet, és akárcsak Balog Zoltán, a miniszterelnök sem fukarkodott a nagy, és minden bizonnyal áthallásosnak szánt szavakkal, mint mondta: a 20. század története arról tanúskodik, hogy amikor Magyarország elveszítette függetlenségét, akkor kitaszította, kifosztotta, elüldözte és végletesen kiszolgáltatott helyzetbe juttatta saját polgárait. Amikor Magyarországot megszállták, akár Nyugatról, akár Keletről, annak mérhetetlen szenvedés lett a következménye - nyomatékosította.
A legkisebb esélyt sem adhatjuk egy olyan világ eljövetelének, amelyben hasonló rendeletek és listák születhetnek - hívta fel a figyelmet Orbán Viktor, majd már nem csak áthallásosan, de aktualizálva a mondanivalót arról beszélt: ma már nem az a kérdés, hogy egymás ellen fordulnak-e az európai nemzetek, inkább az, lesz-e Európa. Adjon a Jóisten elegendő erőt, hogy a szülőföldön maradás jogát Európán kívül is érvényesíteni tudjuk -fohászkodott az égiekhez Magyarország miniszterelnöke a magyarországi németek elhurcolásának és elűzetésének emléknapján.
Hartmut Koschyk, a német kormány kivándorlási kérdésekért és nemzeti kisebbségekért felelős megbízottja a múlttal szembenézés jó európai példájaként jellemezte a magyarországi németek elhurcolásának és elűzetésének emléknapját Budaörsön. A megbízott - Angela Merkel német kancellár üdvözletét is tolmácsolva - hangsúlyozta: a magyar-német kapcsolatok ma szorosak és barátiak, ennek különös jelentősége van a magyarországi németek számára is.Hartmut Koschyk dicsérte Magyarország példamutató kisebbségi politikáját, kiemelve, hogy a magyar alaptörvény államalkotó tényezőkként tekint a nemzetiségekre.