Az amerikai General Electric (GE), amely Magyarország egyik legnagyobb ipari foglalkoztatója, nagyon bízik abban, hogy a Paks II. atomerőmű egyik beszállítója lesz. Ezt mi sem bizonyítja jobban, minthogy a társaság veresegyházi gyárában tegnap tartott háttérbeszélgetésen John. G. Rice, a GE alelnöke elmondta: tegnap erről tárgyalt Budapesten Orbán Viktor magyar kormányfővel és az MVM Magyar Villamosművek Zrt. felső vezetőivel is. Részletesen beszélt arról, hogy a francia Alstommal tavaly novemberben lezárt fúziója miatt elbocsátandó magyarországi dolgozóknak tudnak a GE más üzletágaiban munkát találni. Az egyesülést követő átszervezés mindössze 40 főt érint nálunk. A GE Magyarországon 10 ezer embernek ad munkát, közülük 9 ezren közvetlenül a termelésben vesznek részt. Az 1200 főt foglalkoztató veresegyházi üzem mindenféle turbinát, erőművi berendezést képes előállítani, olyanokat, amelyek közvetlenül a nukleáris körön kívül beépíthetők. A beruházásnak ez a része 3 milliárd eurót is elérheti. (Emellett a berendezések felújításában is piaci lehetőséget látnak.) Figyelemre méltó, hogy az Alstom korábban vegyesvállalatot alapított a Roszatommal, az AtomEnergoMash nevű cég pedig GE felvásárlása után is működik tovább.
A GE pozíciója azért is kedvező lehet, mert a paksi beruházás 40 százalékának hazai beszállítóktól kell származnia. A GE becslése szerint 1,5 milliárd dollárt tehetne ki az amerikai cég beszállításának értéke. Az nem tudni mennyit nyom a latba, hogy a magyar kormány 2012 végén stratégiai együttműködési megállapodást kötött a GE-vel. A világcég 1989 vége óta működik Magyarországon, a "Figyelő Top 200" 2014-es kimutatása szerint Magyarország harmadik legnagyobb vállalata, továbbá a második legnagyobb exportőr az országban.
Ugyanakkor tegnapi sajtójelentések szerint Moszkva rákényszerülhet arra, hogy leállítsa az államközi szerződések alapján más országoknak nyújtott hitelek folyósítását, miután az olajár esése, illetve ezzel összefüggésben a rubel gyengülése kétségbeejtő gondokat okoz az orosz költségvetésnek - erről Szergej Sztrocsak pénzügyminiszter-helyettes nyilatkozott. A Napi.hu ebből azt idézi, hogy "az újabb kötelezettségek vállalása különösen magas kockázattal járna." Ennek fényében különösen érdekes lehet, hogy miről tárgyal majd Orbán Viktor kormányfő és Vlagyimir Putyin orosz elnök a azon a február közepére tervezett találkozón, amelyet az orosz fél kezdeményezett.